Bezpieczeństwo Twoich pracowników na budowie

W ostatnim czasie z bardzo ostrą krytyką spotkała się praca chińskich robotników na polskich budowach. Nie tylko dlatego, że stosują dumpingowe ceny i są nieuczciwą konkurencją, też dlatego, że oszczędzają na bezpieczeństwie i higienie pracy. Jak to więc wygląda wśród polskich pracodawców i pracowników?

Praca na budowie wiąże się z wieloma zagrożeniami, nie tylko pod względem pożarów, zawalenia się konstrukcji czy prac wysokościowych, ale także pod względem drobnych okaleczeń, przez nienoszenie odpowiedniego ubrania i przestrzegania odpowiednich środków zasad BHP. O czym więc należy pamiętać, by nasi pracownicy doznawali jak najmniej uszkodzeń na budowie, a także jak zabezpieczać teren przed groźnymi wypadkami?

Odzież robocza na placu budowy

Jak pisaliśmy już w jednym z poprzednim artykułów: „Chińskie firmy również w budownictwie”, chińscy pracodawcy rzadko przestrzegają higieny i bezpieczeństwa pracy na budowie, oszczędzając w ten sposób pieniądze, by między innymi niską ceną wygrywać polskie przetargi. Jak więc należy dbać o bezpieczeństwo pracy swoich podwładnych, by mogli należycie wykonywać swoje obowiązki bez utraty zdrowia? Przede wszystkim odzież robocza, musi być solidna i spełniająca wszelkie atesty, a także przystosowana do warunków pogodowych, zwłaszcza zimą, jeśli prace są prowadzone na zewnątrz. Ważny jest kask na budowie, bez którego pracownik nie ma prawa poruszać się na placu, bez znaczenia czy w danym momencie wykonuje swoje obowiązki czy też nie. Ponadto pracownik musi posiadać obuwie ochronne, bez znaczenia na porę roku dobrze zabezpieczone, przed wbijaniem się gwoździ, ostrych narzędzi, czy na przykład jeśli upadnie na nogę coś ciężkiego. Buty powinny być więc ze stalowymi noskami i wkładkami. Ważny jest też odpowiedni strój, który pracownik będzie mógł szczelnie zapiąć, który wymienimy, zawsze kiedy będzie już potargany, albo zniszczony. Obowiązkowo musimy pracownika wyposażyć w rękawice, okulary ochronne i ekran, przed opryskami, odłamkami, iskrami i innymi, a także maskę ochronną, jeśli pracuje w pyle lub przy niebezpiecznych substancjach. Odzież robocza nie należy do najtańszych, jej zakup i przestrzeganie przepisów, jest też obowiązkiem każdego pracodawcy. Jeśli pracownik nie otrzymuje należytego wyposażenia, pracodawca musi mu wypłacić ekwiwalent, by mógł sam sobie niezbędną odzież i obuwie zakupić. Przy kontroli bowiem, karę otrzyma zarówno pracownik, ale większe problemy będzie miał pracodawca.

549700 52739720 204x300 Bezpieczeństwo Twoich pracowników na budowie

O czym jeszcze musimy pamiętać.

Pracownik na budowie musi nie tylko mieć odpowiednie kwalifikacje czy doświadczenia, ale także posiadać odpowiednią wiedzę, na temat przestrzegania bezpieczeństwa pracy. W tym celu musi zostać odpowiednio przeszkolony, co potwierdzamy podpisem i datą odbycia takiego szkolenia. Pracownik musi wiedzieć, gdzie są drogi ewakuacyjne, gdzie znajdują się gaśnice i jak ich w razie pożaru używać, musi znać zasady udzielania pierwszej pomocy i wiedzieć jakie grożą mu konsekwencje jej nieudzielenia. Na placu budowy co najmniej jedna osoba na każdych 10 osób musi mieć taki kurs udzielania pierwszej pomocy. Ponadto pracownik musi wiedzieć, że po każdej wykonanej pracy należy bezwzględnie uprzątnąć swoje stanowisko pracy, tak by nie pozostał żadne ostre narzędzia czy przedmioty, które mogą jego, lub innych narazić na uszczerbek zdrowia. Za przestrzeganie tych wszystkich kwestii odpowiada, albo nadzorujący budowę, albo kierownik budowy, dlatego tak nie otrzymamy pozwolenia na ruszenie robót, dopóki nie będziemy mieć takiej osoby w załodze.

Bezpieczeństwo i higiena pracy jest bardzo ważna na budowie. Po pierwsze dlatego, że jej zakres i wszelkie warunki określa ściśle prawo pracy, kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania poszczególnych robót budowlanych, a ich nieprzestrzeganie wiąże się z surowymi karami, a po drugie dlatego, że drożej wyniosą nas koszty leczenia, nieobecność pracowników czy odszkodowania, niż zakup niezbędnego sprzętu i odzieży ochronnej.

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka, Praca w budownictwie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  7 odpowiedzi na „Bezpieczeństwo Twoich pracowników na budowie

  1. Pingback: Zapewnienie odpowiednich warunków pracy na budowie czyli BHP w praktyce

  2. Wojtek pisze:

   No i po co oszczędzać na pracownikach? Czy to zwiększy wydajność? Na pewno nie pomoże, a może zaskoczyć. Pracodawca kierując swojego pracownika na takie roboty pierwsze o czym powinien pamiętać, to odzież ochronna. Niestety jest wiele firm, gdzie są nieprzestrzegane zasady bhp.

  3. Natalia pisze:

   Na budowie jest sporo ryzyka, praca jest ciężka i wymaga tego by były przestrzegane przepisy bhp, bo inaczej zarówno pracodawca jak i pracownicy mogą sobie zaszkodzić, a po co się narażać.

  4. Budowlaniec pisze:

   W zawodzie pracuję blisko 20 lat i niestety wiele razy spotykałem się z bardzo nieodpowiedzialnym podejście pracodawców do kwestii zasad BHP, odzieży roboczej, obuwie i itp. Często robotnicy dostają odzież używaną kiepskiej jakości albo jakieś produkowane w Chinach stroje czy buty na które często nie ma żadnych aprobat technicznych ani tego typu rzeczy. Takie sytuacje nie są niczym nadzwyczajnym, kto pracuje na budowach ten wie. Od pewnego momentu wolę sam kupić robocze ciuchy czy obuwie ochronne na muntech24.pl niż czekać na to aż szefostwo łaskawie potraktuje pracowników jak ludzi. Powinno się za takie zaniedbania wlepiać kary to może wtedy by się niektórzy nauczyli. Może kiedyś doczekam takich czasów.

  5. Hsec pisze:

   Wiecie co, na jednej budowie zapytałem pracownik, czy któryś z nich czytał instrukcje obsługi jednego z urządzeń. Wszyscy się uśmiechnęli. Nawet nie wiedzieliby co zrobić, gdyby coś poszło nie tak.

  6. marian_bud pisze:

   To jest straszne, że w dzisiejszych czasach jeszcze prowadzi się jakiekolwiek roboty budowlane z tak nieprzygotowanymi pracownikami! Nie wyobrażam sobie mieć u siebie ludzi, którzy są nieprzeszkoleni. Ktoś nie ma czasu się tym zająć? Nawet to nie jest już problem, wystarczy outsourcing bhp i wszystko załatwione, polecam http://outsourcingbhp.pl/

  7. Roman pisze:

   Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku tych zawodów, z którymi związane jest pewne niebezpieczeństwo. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć pracowników w specjalną odzież roboczą i inne potrzebne akcesoria bhp.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>