Maszyny budowlane – co nowego na polskim rynku?

 

Lata 70. i 80. były dla polskiego przemysłu maszyn budowlanych okresem prosperity. W latach 90. w wyniku zmiany ustroju, transformacji gospodarki i ogólnoświatowego spadku popytu na ciężki sprzęt nastąpiło załamanie produkcji. Jak polscy producenci maszyn radzą sobie dzisiaj?
Po trudnym początku lat 90. w 1994 r. nastąpił ponowny wzrost produkcji. Większość przedsiębiorstw państwowych przekształciła się w spółki akcyjne. Gdy na całym świecie zaczęto kłaść nacisk na jakość, bezpieczeństwo, ergonomię i eksploatację przyjazną środowisku, polscy producenci również zwrócili się w tym kierunku. Wielu z nich zdobyło certyfikaty EN i ISO, a także dostosowało konstrukcję maszyn do europejskich standardów emisji spalin.
Obecnie w Polsce działa ok. 140 zakładów przemysłowych produkujących maszyny budowlane. Zatrudniają one ok. 50 tys. pracowników. Według danych z 2007 r. największe przedsiębiorstwa na tym rynku to:
1.      Huta Stalowa Wola (maszyny do robót ziemnych, sprzęt wojskowy);
2.      Bumar-Waryński SA Grupa Holdingowa (maszyny do robót ziemnych i osprzęt do nich, żurawie, podesty ruchome);
3.      Fabryka Urządzeń Technicznych ZREMB SA (maszyny do betonu i obróbki kruszywa);
4.      Bumar-Hydroma SA (pompy, siłowniki, elementy hydrauliki siłowej, silniki tłoczkowo-osiowe);
5.      Fabryka Maszyn Fadroma SA (maszyny do robót ziemnych i przemysłu wydobywczego);
Polski rynek maszyn budowlanych ma obecnie wartość 1,6 mld zł. Według raportu „Rynek maszyn budowlanych w Polsce 2012 – Prognozy rozwoju”, sporządzonego przez firmę analityczną PMR, zaledwie 20% maszyn kupowanych rocznie przez polskie przedsiębiorstwa ma pochodzenie krajowe. Pozostałe 80% pochodzi z importu, głównie z Niemiec.

Firmy budowlane kupują maszyny budowlane zazwyczaj u zaufanego dystrybutora jednak coraz popularniejsze stają się internetowe giełdy maszyn budowlanych takie jak np. MachineryZone. Zainteresowany może za pomocą internetu, bez ruszania się z domu, porównać ofertę dystrybutorów nowych jak i używanych maszyn budowlanych z całego świata.

Aż 84% importu stanowią koparki i ładowarki. 10% należy do walców i podbijarek, 4% – do spycharek. PMR stwierdza znaczny spadek zakupów żurawi wieżowych i prognozuje podobne zjawisko w przypadku maszyn do budowy dróg i kolei. Jest to zarówno skutek nasycenia rynku danym typem maszyn jak i zmniejszenia zapotrzebowania w wyniku kryzysu. Część badanych przez PMR firm ma zamiar zoptymalizować zarządzanie swoim parkiem maszynowym poprzez sprzedaż lub wynajem części sprzętu czy też powstrzymanie się od nowych zakupów.

Nie wróży to jednak kompletnego zastoju na rynku. Popyt generowadź będzie koniecznością stopniowego zastępowania starych maszyn nowymi. Większość maszyn używanych ma ponad 3 lata, a wiele z nich jest znacznie starszych. Ponad 90% żurawi samochodowych to pojazdy kilkunastoletnie.
Najpopularniejsze marki sprzętu budowlanego kupowanego przez polskie firmy budowlane według PMR to Caterpillar, JCB i Hitachi. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Man, Ammann, Liebherr, Komatsu, Mercedes, Atlas i Fadroma.

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  12 odpowiedzi na „Maszyny budowlane – co nowego na polskim rynku?

  1. Józek pisze:

   Polski rynek jest 100 lat za innymi krajami z Europy.

  2. Marek pisze:

   Oj tam bez przesady…może nie 100 ale kilka ;)
   Są jednak firmy które dużo inwestują w nowy sprzęt

  3. omegaw. pisze:

   Wow, ciekawa niespodzianka! ale chyba troszeczkę wyolbrzymiono

  4. Piotr pisze:

   Polski rynek dopiero dogania Europę, niestety specjaliści budowlańcy uciekają z kraju, bez nich maszyny, nawet najlepsze, wiele nie zdziałają…

  5. Części CAT pisze:

   W Polsce nie jest aż tak źle, rynek cały czas się rozwija więc musimy pozytywnie patrzeć w przyszłość

  6. Peter pisze:

   Faktycznie wciąż jest mało firm, które mogą sobie pozwolić na inwestowanie w nowe maszyny, nadal atrakcyjne wydaje się kupno maszyn używanych, ale tylko w sprawdzonej firmie.

  7. LGF pisze:

   Dobrze zakupiona maszyna, która następnie jest prawidłowo użytkowana i konserwowana przyniesie odpowiednie dochód firmie. Największy błąd z jakim się spotykam, to brak odpowiedniego nadzoru nad pracownikami oraz ich przeszkolenia, w efekcie nie używają poprawnie maszyny i prowadzą do ich częstych awarii. Produkcja staje, a naprawa jest kosztowna. Wszystko sprowadza się do złego zarządzania kadrą.

  8. Andrzej pisze:

   Każda maszyna budowlana nie będzie sprawnie funkcjonować bez odpowiednich części zamiennych jak na przykład części do hydrauliki siłowej. Dlatego ważne jest by przy ich wyborze, szukać takie które charakteryzują się wysoką jakością, wtedy zapewnimy sobie bez awaryjne działania produkcji.

  9. Nie ma się co oszukiwać, Polski rynek jest parę lat za innymi krajami, ale wiele firm dąży do tego aby dogonić, jak i nawet przegonić niektóre zagraniczne przedsiębiorstwa.

  10. Widłowe pisze:

   Oby tak było…. póki co wydaje się że firmy szukają oszczędności i rzadko kupują nowy sprzęt.

  11. Alex pisze:

   Popyt na maszyny budowlane będzie zawsze. Zmieniać będą się modele i w dłuższej perspektywie zastosowanie i technologia, ale ciężkie maszyny zawsze będą mieć swoje miejsce.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>