Ogrzewanie domu – jaki piec najlepszy…

Jak wybrać najlepsze, najtańsze i najskuteczniejsze ogrzewanie do budowanego lub remontowanego właśnie domu? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli. Nietrafiona decyzja to chłodne pomieszczenia, dodatkowe koszty przeróbki instalacji i dostosowania jej do innego paliwa oraz wysokie rachunki. Jakie są zalety, wady i koszty poszczególnych sposobów ogrzewania domów?

Na rynku wybór jest duży – kotły na paliwa stałe lub olej, ogrzewanie gazowe, elektryczne i ekologiczne formy pozyskiwania ciepła to tylko niektóre z nich, najbardziej popularne wśród osób budujących swoje lokum. Wybierając jeden z tych sposobów ogrzewania pomieszczeń nie warto kierować się tylko ceną instalacji i montażu. Równie ważne będą koszty (i uciążliwość!) codziennej eksploatacji, wydajność oraz dostępność paliwa.

Piece na paliwa stałe

Piece na paliwa stałe (węgiel, koks, słomę, ekogroszek, biomasę itp.) są jednym z często spotykanych sposobów ogrzewania domu. Niewątpliwym plusem jest koszt, zarówno pieca jak i eksploatacji (paliwa są stosunkowo tanie w porównaniu do innych i łatwo dostępne), minusem jest konieczność codziennej obsługi. Użytkownicy muszą się również liczyć z koniecznością składowania paliwa oraz odpadów powstających w procesie spalania (żużla, popiołu). To jednak jedna z najmniej ekologicznych metod, poważnie zanieczyszczająca środowisko.

Ogrzewanie gazowe

Koszty instalacji na paliwo gazowe oraz ogrzewania są nieco wyższe niż w przypadku węgla, jednak rekompensuje je właściwie bezobsługowy piec. Na rynku dostępne są instalacje wykorzystujące gaz ziemny (pochodzący z sieci miejskiej) oraz gaz płynny. Gaz ziemny dostarczany jest na bieżąco i nie wymaga magazynowania. Inaczej jest w przypadku gazów płynnych. Decydując się na ten typ pieca, na działce trzeba przewidzieć miejsce pod zbiornik (spełniający wymagane warunki bezpieczeństwa) i dbać o jego regularne napełnianie. Dodatkową zaletą gazu ziemnego jest możliwość wykorzystywania do gotowania i podgrzewania wody, a wadą jego ograniczona dostępność. Ogrzewanie gazowe (w obu wersjach) jest nieco tańsze niż elektryczne i olejowe.

Ogrzewanie olejowe

Piece na olej opałowy wymagają stworzenia odpowiedniej instalacji oraz budowy zbiornika na paliwo, oferując w zamian stosunkowo prostą i bezobsługową codzienną eksploatację oraz brak odpadów. Niestety, dużym mankamentem przy tego typu ogrzewaniu jest cena paliwa, ulegająca znacznym wahaniom w wyniku zmiany cen ropy na światowych rynkach. W ostatnich latach grzanie olejowe było mnie korzystne niż piece na paliwa stałe i gaz, chociaż wciąż tańsze niż energia elektryczna.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne jest bardzo wygodnym sposobem zapewniania ciepła w domu. Prosta obsługa, stosunkowo tania instalacja, łatwa dostępność do „paliwa” i brak konieczności magazynowania go na zapas to duże zalety. Powodzeniem na rynku cieszy się elektryczne ogrzewanie podłogowe, podnoszące komfort mieszkania. Wadą jest z pewnością koszt eksploatacji, jeden z najwyższych na rynku (zwłaszcza w domach, które nie są dobrze ocieplone i zaizolowane).

Miejskie sieci ciepłownicze

Sieci ciepłownicze to jedna z najwygodniejszych alternatyw ogrzewania domu. Jej zaletą jest pełna bezobsługowość (brak pieca), niewielkie koszty konserwacji instalacji oraz brak konieczności przechowywania zapasu paliwa. To również stosunkowo ekologiczne rozwiązanie – zakłady ciepłownicze wyposażone są w odpowiednie filtry, które eliminują w dużym procencie niską emisję, powstałą w trakcie spalania węgla. Dużym kosztem może być przyłączenie do sieci, zwłaszcza, jeżeli sieć przebiega w sporej odległości od domu i wymaga zrobienia osobnego przyłącza.

Oprócz wymienionych wyżej sposobów ogrzewania domu coraz większym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne, odnawialne źródła energii. O ile mało osób jest w stanie pozwolić sobie na zbudowanie przydomowej elektrowni wiatrowej lub wodnej, o tyle z kolektorów słonecznych jako uzupełniającego źródła energii korzysta coraz więcej budynków.

Dla osób budujących domu, polecamy artykuł o materiałach na stawianie ścian:„Porotherm, silikaty, gazobeton? Jaki materiał wybrać do stawiania ścian?

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  4 odpowiedzi na „Ogrzewanie domu – jaki piec najlepszy…

  1. Tonny pisze:

   Ogrzewanie gazowe staje się coraz popularniejsze – to dobry sposób na ogrzanie domu i wcale nie tak kosztowny, jak wydaje się wielu osobom. Pozdrawiam

  2. Mi najbardziej odpowiadają piece i kotły na paliwo stałe są dla mnie najbardziej wydajne zazwyczaj na węgiel. Ale bardzo fajny wpis przyda się na pewno dla tych co wybierają ogrzewanie i się zapoznają z tematem dopiero. Pozdrawiam.

  3. Inzagi45 pisze:

   Dla osób, które mają swój dom zdala od lini gazowej polecam zbiorniki na gaz płynny. W Krakowie jest firma, która takie coś montuje, Podaje do nich kontakt

   PHU SA-ART SŁAWOMIR MISZCZAK
   31-871 Kraków, os. Dywizjonu 303 66a/2
   +48 505 018 116
   phu.saart@gmail.com

  4. Rychuw pisze:

   Byłem laikiem na temat kotłów lecz do czasu kiedy musiałem zakupić piec co do swojego domu, długo się zastanawiałem co wybrać na jakie paliwo ma być jakiego producenta i jakiej mocy. Godziny spędzone na analizach porównawczych i weryfikacji u instalatorów faktów i często mitów wybór padł na defro komfort eko 12kw w 5 klasie i eko design więcej znajdziecie na ich stronie https://www.defro.pl . Mam trzeci sezon za sobą, kompletnie zero problemów a do tego mało pali jestem bardzo zadowolony.Z żoną zawsze marzyliśmy o kominku który rok temu zainstalowaliśmy a że defro piec okazał się być idealny wkład kominkowy http://www.defrohome.pl był więc tylko formalnością. Polecam firmę DEFRO Rysiek

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>