Obowiązki właścicieli i zarządców budynków

Obowiązki właścicieli i zarządców budynków określone są w Prawie Budowlanym. Podstawowym wymaganiem jest konieczność użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem (art. 5§2 PB), oraz obowiązek utrzymywania obiektu w stanie technicznym, który nie będzie stanowił zagrożenia ani dla mieszkających w nim ludzi, ani dla środowiska (art. 61). Nawet w sytuacjach, gdy wystąpią niekorzystne zjawiska pogodowe, na które właściciele lub zarządcy nie mają wpływu (np. powódź, wyładowania atmosferyczne itp.) przepis ten musi być przestrzegany. Te dwa zapisy rodzą kolejne obowiązki, które prawo budowlane wymienia w dalszej kolejności. Należy do nich zobowiązanie do przeprowadzania okresowych kontroli oraz dokumentowanie wszystkich działań związanych ze zmianami stanu nieruchomości.

budynek Obowiązki właścicieli i zarządców budynków

Kontrole i przeglądy

Oprócz utrzymywania budynku w dobrym stanie technicznym i estetycznym właściciel lub zarządca zobowiązany jest do przeprowadzania regularnych kontroli samego obiektu, jak również znajdujących się w nim instalacji. Co roku (a w razie potrzeby również częściej) zarządca lub właściciel powinien dokonać przeglądu elementów i instalacji, które są narażone na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych (np. rynien, dachów) i których stan pogarsza się w trakcie eksploatacji budynku. Jeżeli budynek ma powierzchnię zabudowy przekraczającą 2000m2 lub powierzchnię dachu większą niż 1000m2 taka kontrola musi odbywać się dwa razy do roku (pierwsza do 31 maja, druga do 30 listopada).

Corocznemu przeglądowi podlegają również przewody wentylacyjne, dymowe i kominowe, a także instalacje, które służą ochronie środowiska (art. 62§2). Nieco rzadziej, bo raz na 5 lat właściciel lub zarządca musi wykonać kontrolę stanu technicznego i estetycznego budynku, która uwzględni również przegląd instalacji elektrycznej i sprawność systemu ochrony przed porażeniami (piorunochronów, uziemień instalacji i całego osprzętu).

Jeżeli w budynku znajduje się własna kotłownia lub system klimatyzacji, również i one podlegają obowiązkowym przeglądom (art. 62§5 i 62§6). Systemy klimatyzacyjne kontroluje się co 5 lat, nieco częściej trzeba robić przeglądy kotłowni. W przypadku stosowania pieców na nieodnawialne paliwo ciekłe lub stałe (o wydajności ponad 100 kW) sprawdzenie ich stanu technicznego powinno odbywać się co 2 lata. Przy kotłach gazowych oraz wykorzystujących nieodnawialne paliwo ciekłe lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności w zakresie 20 kW -100 kW, ten okres ulega wydłużeniu – obowiązkowy przegląd odbywa się raz na 4 lata. Zarówno w przypadku kotłowni jak i klimatyzacji, zarządca lub właściciel powinien w trakcie kontroli zwrócić uwagę na efektywność energetyczną stosowanych urządzeń. Obowiązkowa, jednorazowa kontrola efektywności energetycznej zgodnie z prawem musi się odbyć, gdy wiek kotła i instalacji przekroczy 15 lat. Ma ona ocenić, czy wykorzystywane sposoby ogrzewania są wystarczająco wydajne, spełniają wymagane normy i są przyjazne dla środowiska.

Dokumentacja

Obowiązkiem zarządy i właściciela budynku jest przechowywanie dokumentacji projektowej i budowlanej przez cały okres istnienia obiektu oraz bieżące prowadzenie książki obiektu budowlanego. Umieszcza się w niej wszystkie wpisy związane ze zmianą stanu budynku (modernizacje, remonty, rozbudowy) oraz przeprowadzanymi obowiązkowymi kontrolami i dodatkowymi ekspertyzami (art. 64). Książki obiektu budowlanego nie muszą prowadzić właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

W ostatnich latach do obowiązków właścicieli i zarządców budynków dołączyła również konieczność sporządzania świadectw energetycznych obiektu. Wymagane są one w sytuacjach gdy budynek zmienia właściciela, jest modernizowany lub wynajmowany. Sporządzone świadectwo jest ważne 10 lat (lub jeżeli nastąpią jakiekolwiek zmiany w charakterystyce energetycznej to do czasu wystąpienia tych zmian). Po tym terminie należy sporządzić nowe. Jeżeli w budynku znajdują się wydzielone lokale, wówczas każdy z nich powinien posiadać własne świadectwo.

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  2 odpowiedzi na „Obowiązki właścicieli i zarządców budynków

  1. Pingback: Wspólnota mieszkaniowa czy zarządca – co wybrać? | Blog Eurobudowa

  2. Należy pamiętać że co 1 rok przeprowadza się badania rezystancji izolacji instalacji i urządzeń dla obiektów ZL I, II, i III, i co 1 rok skuteczność ochrony przeciwporażeniowej dla pomieszczeń wilgotnych i gorących. Prawo budowlane wskazuje że przeglądy elektryczne wykonuje się NIE RZADZIEJ niż co 5 lat a powyższe instalacje wchodzą w skład systemu przeciwpożarowego który kontroluje się okresowe corocznie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>