Wspólnota mieszkaniowa czy zarządca – co wybrać?

wspolnota 300x225 Wspólnota mieszkaniowa czy zarządca  co wybrać?Początek roku jest okresem, w którym odbywają się coroczne zebrania sprawozdawcze większości wspólnot mieszkaniowych. Często pojawia się na nich temat zlecenia zarządzania firmom zewnętrznym, zajmującym się zawodowo administrowaniem nieruchomościami. Jakie atuty ma zarządzanie budynkiem przez wspólnotę, a jakie zlecenie tych prac firmie zewnętrznej?

Wspólnota mieszkaniowa – zalety i wady

Właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych wraz z nabyciem prawa własności stają się najczęściej członkami wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota ma obowiązek zatroszczyć się o sformalizowanie swojego istnienia (otrzymać NIP, REGON), powołać zarząd, który będzie ją reprezentował i zarządzał wspólnotą oraz otworzyć konta bankowe, na które będą spływały opłaty (m.in. z tytułu czynszu i wpłat na fundusz remontowy).

Do zalet wspólnoty mieszkaniowej należy z pewnością pozostawienie zarządu wspólnym budynkiem w rękach jego mieszkańców. Pozwala to na szybsze reagowanie na potrzeby wspólnoty, daje możliwość lepszego kontrolowania rozliczeń i kosztów, a także większą elastyczność w wyborze oferentów. To mieszkańcy w dużej mierze decydują jak będzie wyglądało ich otoczenie, które prace są najpilniejsze i jak rozdysponować posiadane pieniądze.

Powołany zarząd wspólnoty zajmuje się bieżącym administrowaniem nieruchomością, a także innymi sprawami związanymi z prowadzeniem wspólnoty. Osoby będące członkami zarządu powinny posiadać odpowiednią wiedzę oraz znajomość prawa, która zagwarantuje terminowe przeprowadzanie wszystkich obowiązkowych przeglądów, prac modernizacyjnych oraz bieżących napraw. W dużej części przypadków są to czasochłonne prace, wymagające dobrej znajomości tematyki zarządzania nieruchomościami oraz innych dziedzin, takich jak np. windykacja lub księgowość. Zawsze zarząd ma możliwość zlecenia części lub całości prac (przekazując np. rozliczenia profesjonalnemu biuru księgowemu).

Sam zarząd nie jest jednak w stanie prowadzić wspólnoty. We wszystkich ważniejszych sprawach (np. wymagających poniesienia dużych wydatków) zarząd powinien się odwołać do ogółu właścicieli, a zebranie sprawozdawcze powinno się obowiązkowo odbywać raz do roku. I tu pojawia się problem. Po pierwsze, nie wszyscy właściciele są zainteresowani bieżącym administrowaniem nieruchomością, po drugie ciężko zebrać wszystkich w jednym terminie i miejscu, by zapewnić quorum. Problematyczne we wspólnocie może być również podejmowanie uchwał. Mała wspólnota mieszkaniowa (do 7 mieszkań) może podejmować uchwały tylko jednogłośnie, przy większych wspólnotach decyduje większość głosów.

Zarządca i administrator – zalety i wady

Zarządcą nieruchomości może być osoba fizyczna lub prawna, która spełnia wymogi zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 1997 nr 115 poz. 741). Przede wszystkim powinna ona posiadać licencję zawodową (nadaje się ją po ukończeniu odpowiednich studiów i odbyciu praktyki zawodowej), mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie może być karana. Jeżeli zarządcą nieruchomości ma być firma, wówczas musi ona zatrudniać pracowników posiadających takie licencje.

Zadania realizowane przez zarządcę są bardzo zbliżone do obowiązków zarządu wspólnoty. Wraz z decyzją o zleceniu administrowania wspólnotą, właściciele lokali nie tracą prawa do kontroli i nadzorowania działań zarządcy. Podobnie jak w przypadku wspólnoty mieszkaniowej mają wgląd do dokumentów, rachunków i umów. Dużym atutem przekazania obowiązków zarządcy jest jego wiedza fachowa. Większość firm posiada również wykupione ubezpieczenie OC, pozwalające pokryć koszty ewentualnych szkód spowodowanych niewłaściwymi decyzjami. Zarządca ma również większą siłę negocjacyjną przy ustalaniu kosztów usług (zwłaszcza jeżeli administruje wieloma budynkami).

O rezygnacji z usług zarządcy zewnętrznego i pozostaniu przy zarządzie właścicielskim wspólnoty mieszkaniowej decyduje zazwyczaj cena. Zlecenie profesjonalnej usługi zarządzania budynkiem jest zazwyczaj znacznie bardziej kosztowne, niż samodzielne administrowania w ramach zarządu wspólnoty.

Zapoznaj się też z artykułem:„Obowiązki właścicieli i zarządców budynków

Polecamy również ciekawy dział porad dla miszkańców wspólnot: https://www.actum.pl/porady.html

 

 

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  16 odpowiedzi na „Wspólnota mieszkaniowa czy zarządca – co wybrać?

  1. Zbychu pisze:

   Mamy Wspólnotę w Gdyni, obsługiwał nas Patronat, a obecnie Actum. W gdyni i Gdańsku mogę śmiało póki co polecić, http://www.actum.pl

  2. barbara008 pisze:

   Wspólnotom mieszkaniowym jest łatwiej zarządzać niz zarzadcy.Ostatnio nawet słyszałam ze PKO wprowadziło konta wspólnot mieszkaniowych. Dla wspólnot ktore chca skorzystac z funduszu remonotowego stworzono konto Nasza błękitna srebrna.

  3. krystian pisze:

   Naszą wspólnotą zarządza firma Gestor, już podajże trzeci rok o ile się nie mylę, są godni polecenia jeśli ktoś szuka zarządcy.

  4. adamska pisze:

   No my też szukamy, ale najbardziej skłaniany się ku firmie Status, bo obserwowaliśmy ich działania a mieszkańcy pobliskich bloków też maja wyrobione o nich, przeważnie pozytywne, opinie.

  5. Jołanna pisze:

   Mieszkam na osiedlu, w którym porzadku pilnuje wlasnie status i wedlug mnie ta firma jest zapewnieniem komfortu – lokatorzy mogą spać spokojnie :)

  6. rodowiczanka pisze:

   czy moglibyscie napisac, gdzie dokladnie Status i Gestor sprawują swoje funkcje zarządców?> mniej wiecej dzielnic. Czy Ochota też sie załapała? My poszukujemy nowego zarządcy, ale to chyba nie problem dla firmy żeby administrowac budynkiem w rejonie, w którym dotychczas nie działali ?

  7. jatam pisze:

   U nas zarządcą jest Status – nie ma żadnych problemów, o wszystko można się dogadać, faktycznie na osiedlu sporo się dzieje, są kolejne modernizacje, ale z drugiej strony wiem co się działo wcześniej i jak sytuacja wygląda na innych osiedlach. Strach się bać… Zatrudnienie przypadkowej firmy to masakra dla osiedla…

  8. nikodon pisze:

   W Pl zarządców są tysiące. Firm tutaj wymienionych nie znam, ale jeśli kogoś wybieracie to radzę sprawdzić opinie, jakie osiedla mają. Na pewno odpadają firmy, które nie mają żadnego dorobku, nawet jeśli proponują dobrą cenę. Bo jednak oni mają zazwyczaj dbać o porządek na osiedlu przez kilka lat.

  9. tośka pisze:

   Status ma wiele wspólnot na Bemowie. Zresztą nasza wspólnota dowiedziała się o tej firmie dzięki sąsiedniej wspólnocie, na której pracują od kilku lat. Zrobiliśmy wywiad, spodobało nam się to co usłyszeliśmy i tak wybraliśmy formę zarządzającą. Ale Status na pewno obsługuje też inne dzielnice.

  10. Kaśka97 pisze:

   U mnie w Łodzi zarządza progresline. Okazało się to sporą oszczędnością naszego czasu.

   • Jan88 pisze:

    O, własnie jestem na etapie zaznajamiania się z ofertą Progresline. Jak dotąd otrzymywałem same rekomendacje odnośnie ich usług, dlatego temat współpracy planuję poruszyć na kolejnym spotkaniu wspólnoty.

  11. Henryk pisze:

   Moim zdaniem najlepiej wybrać profesjonalną firmę zarządzającą, która kompleksowo zajmie się budynkiem. Tego typu firmy posiadają też zaplecze prawne i bogate doświadczenie, co gwarantuje wysoką jakość usług. Osobiście polecam Progresline http://progresline.pl/#home .

  12. wanbda pisze:

   Przecież to prosty wybór – zarządca. U nas już od 3 lat jest jeden i ten sam i wszystko gra. Mamy integrum management, księgowo wszystko rzetelnie prowadzą, osiedle jest zadbane, jak trzeba coś robić to robią i raz nawet wsparli nas w konflikcie prawnym.

  13. Korek pisze:

   Mieliśmy kiedyś wspólnotę i okazało się to dużym problemem. Wszystko nie w czas, zapominanie , kłótnie między mieszkańcami. Poszliśmy na ugodę, żeby znaleźć zarządce, od wtedy administruje naszymi nieruchomościami firma Integrum Management, z której jesteśmy bardzo zadowoleni.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>