Ogrzewanie przez system kominkowy – koszty, zalety i wady

Coraz częściej w nowobudowanych domach kominek stanowi centralną część pomieszczenia. Oprócz estetyki, walorów dekoracyjnych i przyjemności z rodzinnych wieczorów spędzanych przy nim, może być również sercem systemu ogrzewania lub dogrzewania domu. Czy ten typ ogrzewania sprawdzi się w każdym domu i na jakie koszty trzeba się przygotować decydując się na ogrzewanie przez system kominkowy?

kominek 300x184 Ogrzewanie przez system kominkowy – koszty, zalety i wady

Kominek – zalety

Jedną z najważniejszych zalet kominka, która w wielu przypadkach przeważa na korzyść decyzji o zamontowaniu go w domu, jest jego estetyka i dekoracyjność. Kominki mogą być projektowane w wielu fantazyjnych lub klasycznych kształtach, pozwalając dobrać model do każdego rodzaju pomieszczenia. Kolejną zaletą grzania kominkiem jest dostępność paliwa – drewno jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym źródłem energii, jest także w pełni ekologiczne. Kominek umożliwia stosunkowo dokładne regulowanie temperatury w pomieszczeniach – można to robić zarówno przez odpowiednie dawkowanie ilości paliwa lub automatycznie – dzięki zainstalowanym termostatom. Regulują one szybkość spalania na podstawie pomiaru czujników temperatury umieszczonych w pomieszczeniach. W sytuacjach, gdy korzystamy z grawitacyjnego systemu rozprowadzania ciepła, jest on całkowicie bezobsługowy i niezależny. Nie wymaga również dużych inwestycji finansowych, jednak nie osiąga takich parametrów grzewczych jak wymuszony system cyrkulacji (tzw. DGP).

Kominek – wady

Jedną z najważniejszych wad grzania kominkiem jest konieczność zaprojektowania całej instalacji na etapie budowy domu. W stojących już budynkach można oczywiście instalować grzanie kominkowe, jednak często wymaga to skomplikowanych przeróbek systemu kominowego i wentylacyjnego, a czasami wymusza usytuowanie kominka w określonym miejscu (niekoniecznie tym, w którym życzyłby sobie tego właściciel domu).

Żeby kominek spełniał swoją rolę grzewczą, cała instalacja musi być zaprojektowania i wykonana pod kątem ograniczenia strat ciepła oraz zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. To również konieczność wyboru odpowiedniego wkładu (z uwzględnieniem jego parametrów technicznych i kosztów późniejszej eksploatacji), zainstalowania pomp, wentylatorów i innych urządzeń, które zapewnią dopływ ciepłego powietrza również do oddalonych od kominka pomieszczeń. Obliczenia niezbędnej wydajności i projektowanie całości lepiej zostawić specjalistom, którzy uwzględnią nie tylko wymagania techniczne, ale również obowiązujące przepisy prawa (m.in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dz. U. nr 75, poz. 690). To jednak kolejne koszty, które trzeba ponieść.

Na efektywność grzania kominkowego wpływać będzie również szczelność budynku (warstwa izolacji, szczelność drzwi i okien) oraz ilość regularnie ogrzewanych pomieszczeń. Pomieszczenia nieogrzewane (np. poddasza) to miejsca, w których ciepło będzie uciekało z systemu. Trzeba więc zadbać o odpowiednią izolację przewodów i sposób ich rozmieszczenia, który zagwarantuje najmniejsze straty ciepła w obiegu.

Kominek – koszty

Planując ogrzewanie kominkowe trzeba liczyć się z kosztami zaprojektowania i zbudowania instalacji o określonych parametrach i układzie systemu. Mimo perfekcyjnie stworzonej  instalacji nie zawsze kominek będzie w stanie ogrzać wszystkie pomieszczenia. Po prostu – by ogrzać w pełni duże powierzchnie (rzędu 150-200m2), konieczne jest montowanie dodatkowych urządzeń (np. wentylatorów), które zapewnią lepszą dystrybucję ciepła, a to staje się nieopłacalne. Niekiedy sam wkład, bez względu na parametry, nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości ciepła (większość ma sprawność do 70-80%) i nie pomoże tu nawet najlepsza instalacja. Dlatego też w większości przypadków kominek jest wykorzystywany raczej do dogrzewania pomieszczeń, niż jako jedyne źródło ciepła w domach.

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  5 odpowiedzi na „Ogrzewanie przez system kominkowy – koszty, zalety i wady

  1. Pingback: Instalacje geotermalne – koszty, warunki środowiskowe, dofinansowanie, czy to się opłaca…? | Blog Eurobudowa

  2. Pingback: Instalacje solarne, kolektory słoneczne na dachu – koszty, opłacalność | Blog Eurobudowa

  3. MWesołowski pisze:

   Największą wadą kominka jest jego obsługa. Konieczność noszenia drewna, rozpalanie i czyszczenie po dobie palenia.

  4. kasia pisze:

   kominki potrafią wprowadzić cudowny nastrój do mieszkania, zimą bardo docenia się zalety kominka

  5. Instal.co pisze:

   Kwestie estetyczne są nie do ocenienia, miło jest spędzić wieczór w nastrojowym i przytulnym pomieszczeniu. Dostępność paliwa grzewczego rzeczywiście jest tutaj sporą zaletą. Pozdrawiam.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>