Metody na najpiękniejszy trawnik: jak wybrać trawę, nawożenie, pielęgnacja

Piękny trawnik w lecie i na jesieni wymaga wiele pracy już wczesną wiosną. Przede wszystkim należy przygotować glebę pod wysianie trawy. Miejsce, w którym będzie ona rosła, musi być wyrównane, przekopane i odchwaszczone (należy również usunąć kamienie). W miejscach podmokłych konieczne może być założenie drenażu, który usunie nadmiar wody i pozwoli trawie rozwijać się w sprzyjających warunkach.

trawa Metody na najpiękniejszy trawnik: jak wybrać trawę, nawożenie, pielęgnacja

Jak wybrać trawę?

Trawę można kupować w nasionach (np. worki po 25kg) lub w rolkach. Zarówno pod jedną, jak i po drugą trzeba przygotować podłoże, nie zapominając, że po przekopaniu powinno ono zostać dobrze ubite, a gleba musi mieć trochę czasu by osiąść. Trawa w rolkach szybciej daje efekty (wystarczy rozwinąć i dopasować poszczególne rolki, by cieszyć się zielonym trawnikiem), ale niestety jest droższa. Taniej wychodzi wysiewanie nasion, ale na zadowalający rezultat trzeba dłużej poczekać.

Na rynku dostępne jest przynajmniej kilka gatunków mieszanek traw, nadających się do ogrodu. Dużym powodzeniem cieszą się trawy sportowe (nazywane również boiskowymi, które charakteryzuje zwiększona odporność na deptanie) oraz mieszkanki traw ozdobnych (np. trawy polskie). W ogrodzie, który spełnia funkcje reprezentacyjne można wysiać jeden z rodzajów traw rekreacyjnych. Na dużych powierzchniach sprawdzają się trawy łąkowe lub parkowe. Przed zakupem warto upewniać się jakie wymagania pielęgnacyjne i pogodowe ma wybrany gatunek traw. Często okazuje się, że aby osiągnąć obiecywany przez producenta efekt trzeba poświęcić mnóstwo czasu i pieniędzy na pielęgnację trawnika. A mało kto ma teraz na to czas.

Trawie najlepiej służy lekko kwaśna gleba (o pH 5,5 – 6,5). Jej warstwa powinna wynosić przynajmniej 15cm – jeżeli jest mniejsza, konieczne będzie domieszanie ziemi, by trawa mogła się swobodnie ukorzeniać. Warto również zatroszczyć się o polepszenie składu gleby. Można to zrobić z wykorzystaniem naturalnych środków (np. ziemi torfowej, kompostu) lub przy użyciu sztucznych nawozów.

Nawożenie trawnika

Trawnik, podobnie jak większość roślin, trzeba regularnie nazwozić, dostarczając niezbędnych składników do wzrostu i rozwoju roślin. Na rynku dostępne są specjalne nawozy do trawy, zawierające m.in. potas, wapń, azot, magnez i fosfor. Można wybrać te o przedłużonym działaniu (stosuje się je raz na sezon, a składniki mineralne są stopniowo uwalniane, gwarantując stałe zasilenie gleby) lub do częstszego używania. Zazwyczaj wystarcza 3-4 krotne nawiezienie trawnika, najlepiej zgodnie z rytmem wzrostu trawy (na wiosnę, w okolicach czerwca i sierpnia). Nawóz rozrzuca się na skoszoną trawę i polewa wodą, by uniknąć oparzeń roślin.

Wiele nawozów jest tak skomponowanych, by nie dało się przenawozić gleby. Niektóre z nich mają również przyspieszone działanie, które gwarantuje ładny, zielony trawnik już w kilka dni po zastosowaniu.

Pielęgnacja

Trawnik wymaga również regularnej pielęgnacji, a najczęściej stosowanym zabiegiem jest koszenie i podlewanie. Koszenie nie powinno się odbywać ani w palącym słońcu, ani po deszczu – to zaszkodzi trawie. Warto również pamiętać, że po przycinaniu trawy trzeba zgrabić pozostałości i podlać murawę. Częstotliwość oraz wielkość nawilżania gleby należy regulować w oparciu o warunki atmosferyczne i poziom wilgoci w podłożu. Trawa powinna być głęboko nawadniana, dlatego też lepiej sprawdzi się jedno obfite nawilżenie, niż kilka krótkich, powierzchownych zroszeń.

Ładne efekty osiąga się również dzięki aeracji i wertykulacji trawnika – to dwie czynności, których celem jest napowietrzenie gleby. Aeracja polega na nakłuwaniu wierzchniej warstwy gleby przy pomocy wideł lub specjalnego walca z kolcami, a wertykulacja to jej nacinanie. Obie te czynności wykonuje się zazwyczaj w okresie wiosennym, przy zakładaniu nowego trawnika, można je jednak wykonać również przy koszeniu. Ułatwiają one dopływ powietrza i przyczyniają się do lepszego wzrostu źdźbeł trawy, a to daje rezultat w postaci gęstego i soczyście zielonego trawnika.

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  5 odpowiedzi na „Metody na najpiękniejszy trawnik: jak wybrać trawę, nawożenie, pielęgnacja

  1. Frani pisze:

   Ładny trawnik to już dla mnie prawie święty Graal… Muszę chyba więcej poczytać takich porad, bo nigdy nie uda mi się doprowadzić go do porządku.. :)

  2. wózek tako pisze:

   Trawnik to zmora ogrodnika. Nawozisz, lejesz – to non stop kosisz. Nie sypiesz i nie lejesz – masz tragedię w ogrodzie… Dlatego też ja co roku zmniejszam powierzchnię trawnika na rzecz innych nasadzeń. Drzewka i krzewy to radość w ogrodzie. A co do nawożenia i pielęgnacji trawnika to lepsze są nawozy o dłuższym okresie działania i oczywiście obowiązkowo koszenie raz w tygodniu.

  3. Co do nawożenia to ja w pierwszym sezonie używam nawozu długo rozkładającego się – około 3 miesiące. Dopiero w następnych sezonach daje nawóz sezonowy – na lato oraz na jesień. Bo dwóch sezonach trawnik wygląda cudnie.

  4. wordpress www pisze:

   Excellent website. Lots of helpful information here.
   I’m sending it to some pals ans also sharing in delicious.

   And certainly, thanks in your effort!

  5. Odnośnie nawozu, to wszystko zależy od trawnika. Inaczej nawozimy trawnik z mchem (dajemy więcej żelaza) a inaczej trawnik który jest na suchej ekspozycji. Nie ma uniwersalnego nawozu do wszystkich trawników. Dodatkowo ważna jest częstość koszenia i podlewania.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>