Zmiany w prawie budowlanym, pozwolenie na budowę – nowe zasady, krótsze terminy

Na posiedzeniu rządu 23.07.2013 Rada Ministrów dyskutowała o projekcie zmian i nowelizacji prawa budowlanego. Proponowane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zapisy mają dostosować stopień skomplikowania procedur do rodzaju budowli oraz realnie skrócić terminy działań administracyjnych. Zmiany miałyby się stać impulsem rozwojowym dla branży budowlanej, pogrążonej obecnie w kryzysie.dom Zmiany w prawie budowlanym, pozwolenie na budowę  nowe zasady, krótsze terminy

Pozwolenia na budowę

Jedną z najważniejszych proponowanych zmian jest wprowadzenie procedury uproszczonej uzyskiwania pozwolenia na budowę budynków jednorodzinnych. Nowelizacja zakłada, że w miejsce pełnej procedury (obowiązującej dotychczas), inwestor będzie miał jedynie obowiązek zgłoszenia rozpoczęcia budowy. Zgłoszenie takie będzie składane u starosty wraz z odpowiednim projektem. Pozwoli to znacznie skrócić czas wypełniania formalności, a dzięki zmniejszeniu ilości spraw wpływających do urzędu przyspieszy procedury w innych przypadkach. Warunkiem skorzystania z procedury uproszczonej jest zawężenie obszaru oddziaływania inwestycji do granic działki oraz brak negatywnego wpływu na środowisko.

Do uproszczonej procedury zostały również wprowadzone ograniczenia, mające zabezpieczyć prawa osób trzecich. Korzystając z niej inwestor będzie musiał powiadomić o budowie sąsiadów i inne osoby mające prawa do gruntów położonych przy granicy działki (m.in. zarządców, właścicieli i użytkowników) lub postawić tablicę informującą o budowie na swojej działce. Do zgłoszenia w urzędzie będzie wymagane potwierdzenie wykonania tych działań. Ze swojej strony, urząd, po otrzymaniu zgłoszenia, ma obowiązek opublikowania go w BIP, umożliwiając zainteresowanym zapoznanie się z jego treścią. Uproszczeniem dla inwestorów ma być również zniesienie obowiązku zgłoszenia planowanego terminu rozpoczęcia robót.

Pozwolenia na użytkowanie

Kolejna proponowana zmiana dotyczy pozwoleń na użytkowanie. Nowelizacja ogranicza ilość nieruchomości, które będą musiały takie pozwolenie uzyskać, wyłączając z jej zakresu m.in. magazyny. Skróceniu ulegnie również czas wydawania pozwolenia – tzw. milcząca zgoda na użytkowanie budynku (sytuacja w której urząd nie wniósł żadnych zastrzeżeń w określonym terminie) będzie obowiązywała już po 14 dniach od poinformowania właściwych organów (obecnie jest to 21 dni).

Krótsze terminy

Zmiany obejmą również projekty budowlane. Dotychczas wszystkie uzgodnienia do projektu musiały być dokonane przed rozpoczęciem prac, co powodowało znacznie wydłużenie czasu niezbędnego na przygotowanie dokumentacji. Ministerstwo zaproponowało, by część uzgodnień można było uzyskiwać już w trakcie trwania prac, po rozpoczęciu budowy, dzięki czemu skróceniu ulegnie czas niezbędny do przygotowania projektu. Ograniczenia czasowe obejmą także urzędników. W przypadku złożenia niekompletnych dokumentów z wnioskiem o pozwolenie na budowę, urząd będzie miał jedynie 14 dni na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych. Rygorystycznej mają być również przestrzegane terminy trwania procedur administracyjnych, jakie nakłada na urzędy Kodeks Postępowania Administracyjnego. Ministerstwo szacuje, że dzięki uproszczeniu procedur i eliminacji niektórych wymagań formalnych, urzędy będą w stanie procedować szybciej i skuteczniej, co wpłynie pozytywnie na sytuację na rynku budowlanym.

Zmiany w prawie budowlanym są efektem działań m.in. Business Centre Club, który zwrócił się do rządu m.in. o uproszczenie obowiązujących procedur i skrócenie czasu niezbędnego do otrzymania pozwolenia na budowę. Stanowią one jednocześnie jeden z niezbędnych elementów prac podejmowanych przez Ministerstwo w celu stworzenia Kodeksu Budowlanego. Ma on być gotowy z końcem 2014 roku.

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>