Zmiany w odliczeniach VAT w budownictwie, Kto może ubiegać się o zwrot VAT-u?

Planujący remont mieszkania lub budowę domu powinni się pospieszyć. Rząd pracuje nad zmianami w prawie, które uchylą ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. 2005, nr 177, poz. 1468, z późn. zm.), likwidując tym samym możliwość odliczania części podatku VAT od kosztów zakupionych materiałów budowlanych.

domek Zmiany w odliczeniach VAT w budownictwie, Kto może ubiegać się o zwrot VAT u?

Oznacza to, że od przyszłego roku nie będzie można odzyskać części wydatków poniesionych na remonty lub budowę.

„Dom dla Młodych” zamiast zwrotu VAT?

Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym umożliwiała osobom fizycznym uzyskanie zwrotu części podatku VAT, zapłaconego w cenie materiałów budowlanych, wykorzystywanych w trakcie remontu lub budowy domu. Maksymalnie można było odzyskać ok. 14 tys. zł (w przypadku remontu) oraz ok. 30 tys. (przy budowie). Od nowego roku ta możliwość zostanie prawdopodobnie zlikwidowana. Rząd prowadzi bowiem prace legislacyjne nad wdrożeniem programu dopłat do mieszkania (Dom dla młodych). Zapisy zawarte projekcie przygotowywanej ustawy uchylają ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jeżeli wejdą w życie w takiej formie, w jakiej obecnie są w projekcie, zwrot części zapłaconego podatku VAT będzie możliwy jedynie na podstawie faktur wystawionych do końca 2013 roku. Osoby, które zdążą zakupić materiały budowlane przed 31.12.2013, będą mogły je rozliczyć do końca 2018 roku.

Kto może ubiegać się o zwrot VAT-u?

Z możliwości odliczenia części podatku VAT od zakupionych materiałów skorzystają jedynie osoby fizyczne, które dysponują tytułem prawnym do lokalu lub budynku (np. aktem własności) lub mają ważne pozwolenie na budowę. VAT można odliczyć również w przypadkach adaptacji pomieszczeń lub całej nieruchomości na cele mieszkalne, nadbudowy oraz rozbudowy istniejącego budynku (art. 3§1 ustawy). Odpowiedni wniosek należy złożyć w Urzędzie Skarbowym wraz z kopiami faktur i pozwolenia na budowę (lub oświadczeniem o zakresie prowadzonego remontu). Musi on również zawierać informacje o inwestycji, rodzaju poniesionych wydatków oraz wyliczoną kwotę zwrotu. US, w terminie do 4 miesięcy od otrzymania wniosku podejmie decyzję o zwrocie poniesionych wydatków i prześle pieniądze na wskazany adres lub konto.

Podziel się!
    Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

    Jedna odpowiedź na „Zmiany w odliczeniach VAT w budownictwie, Kto może ubiegać się o zwrot VAT-u?

    1. Pingback: Zmiany w pozwoleniach na budowę domu, co się zmieniło? | Blog Eurobudowa

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    *

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>