Instalacje geotermalne – koszty, warunki środowiskowe, dofinansowanie, czy to się opłaca…?

Geotermia jest w pełni ekologiczna oraz zaliczana do odnawialnych (i właściwie niewyczerpywanych) źródeł energii. Instalacja geotermalna opiera się na cieple wytwarzanym przez jądro Ziemi, które przenika przez poszczególne warstwy skorupy ziemskiej, kumulując się w skałach i podziemnych zbiornikach wody.

1 Instalacje geotermalne – koszty, warunki środowiskowe, dofinansowanie, czy to się opłaca...?

Specjalne odwierty i instalacje pozwalają dotrzeć do tych zasobów energii i wykorzystać ją do celów grzewczych.

Instalacje i warunki środowiskowe

W Polsce energię pochodzącą z geotermii można pozyskiwać na terenie prawie całego kraju, ale tylko na mniej niż połowie tego obszaru inwestycje w instalacje geotermalne są opłacalne. Warunkiem opłacalności jest odpowiednia temperatura podziemnych wód (minimum 65ºC na głębokości 2 km), ich wydajność oraz niskie zasolenie. Opłacalność wzrasta w sytuacjach, gdy ciepłe wody są umieszczone płycej (mniejsze koszty wiercenia i instalacji) oraz gdy ich temperatura jest wyższa.

Działanie instalacji geotermalnych polega na pobieraniu ciepła z wód lub pary wodnej i odpompowywaniu ich pod ziemię w celu ponownego nagrzania. Sposób ten wykorzystywany jest przy źródłach o wysokiej temperaturze i wydajności, najczęściej w formie elektrowni geotermalnych, ale znajduje zastosowanie również w warunkach domowych (można pozyskiwać energię cieplną budując instalacje pionowe – głębokie, wymagające odwiertów). Drugą metodą, nie wykorzystującą głęboko położonych zasobów wód geotermalnych, są instalacje płytkie, poziome (wkopane na ok. 1,5m pod powierzchnią gruntu). Pobierają one energię z ziemi i powietrza, jednak wymagają posiadania wystarczającej przestrzeni do ułożenia rur (równej przynajmniej dwukrotnej powierzchni domu).

Koszty

Tym, co zachęca do inwestowania w geotermię, jest niski koszt pozyskiwania energii. Gorące źródła ogrzewają się samorzutnie – jedynymi opłatami, które trzeba ponieść, są koszty prądu (praca pompy) oraz serwisowania instalacji (wody geotermalne są zazwyczaj mocno zasolone). Uzyskiwane w ten sposób ciepło jest zazwyczaj tańsze od popularnego ogrzewania węglowego lub olejowego (aczkolwiek nie jest to regułą).

Dużą barierą dla większości inwestorów jest jednak sam koszt poszukiwania wód geotermalnych i budowy instalacji. Zbudowanie pionowej instalacji geotermalnej muszą każdorazowo poprzedzić badania i odwierty, potwierdzające istnienie źródeł oraz możliwość (opłacalność) ich wykorzystania do celów grzewczych. Oznacza to nie tylko dużą czasochłonność całej inwestycji, ale również duże koszty wejścia. Wykonanie odwiertów dla elektrowni geotermalnej to kwoty rzędu kilkudziesięciu mln zł, przy domowych instalacjach trzeba liczyć nawet 150zł za 1m głębokości. Znacznie tańsze są instalacje poziome (koszt rur, mieszaniny glikolu z wodą, która będzie w nich krążyła oraz wykopu pod instalację). W obu przypadkach trzeba zainwestować jeszcze w pompę ciepła (wraz z instalacją to koszt kilkudziesięciu tys. zł). Sprawia to, że pionowa instalacja geotermalna to inwestycja raczej długofalowa i finansowo niedostępna dla przeciętnego właściciela budynku  – zwrotu poniesionych kosztów można się spodziewać najwcześniej po kilku – kilkunastu latach (w zależności od warunków środowiskowych). Szybciej zwróci się tańsza instalacja pozioma. Powstają jednak inwestycje gminne (takie jak np. Geotermia Podhalańska), które tworzą geotermalne sieci ciepłownicze, zaopatrujące w ekologiczne ciepło mieszkańców danego obszaru. Pozyskiwane z takiej sieci ciepło jest tańsze, niż produkowane w elektrowniach węglowych.

Dofinansowanie

Na poszukiwania wód termalnych oraz badania związane z możliwością ich wykorzystania w ramach instalacji geotermalnej można pozyskać dofinansowanie z budżetu państwa. Dotacje na ten cel udzielane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu 4.3 ale mogą z nich skorzystać tylko instytucje wymienione w ustawie Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.). Przedsiębiorcy zajmujący się geologią i hydrogeologią mają do dyspozycji program 4.1, w ramach którego można prowadzić badania dotyczące możliwości wykorzystania energii geotermalnej. Programy dofinansowania indywidualnych instalacji geotermalnych prowadzą również lokalne samorządy, o szczegóły warto więc zapytać w swojej gminie lub powiecie.

Zobacz także: „Ogrzewanie przez system kominkowy – koszty, zalety i wady

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  11 odpowiedzi na „Instalacje geotermalne – koszty, warunki środowiskowe, dofinansowanie, czy to się opłaca…?

  1. Marcin pisze:

   Obecnie, gdy coraz więcej słychać o wprowadzaniu zakazów ogrzewania domów za pomocą węgla, trzeba będzie szukać innych sposobów. Niestety najnowsze technologie nie są i jeszcze długo nie będą dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Instalacje geotermalne w domach jednorodzinnych to bardzo odległa przyszłość natomiast trzeba brać przykład z Podhala i tworzyć geotermalne sieci ciepłownicze.

  2. @automatyka budynków.
   Nie zgodzę się z Tobą w całości. Zakup pompy ciepła jeśli tylko spojrzymy na koszt zakupu samego urządzenia i odwiertów są duże, jednak nie należy zapominać , że w takim wariancie nie płacimy za przyłącze gazu, nie budujemy też kominów spalinowych. Jeśli mówimy o pompie ciepła to należy też zaznaczyć , że istotne oszczędności generujemy przez cały rok . Wynika to z tego, że pompa ciepła jest równie oszczędnym rozwiązaniem jeśli chodzi o podgrzewanie wody. Przyjęło się mówić że za każdy 1 KW otrzymujemy 3 KW za darmo. Jeśli więc spojrzymy na całość bardziej obiektywnie to koszty takiego rozwiązania nie są aż tak straszne. Oszczędności są tym większe im większy jest budynek , w którym pompa ciepła ma pracować.

   • Stacon pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł. Pomimo wysokich początkowych kosztów wykonania takiej instalacji to jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie i pozwala na duże oszczędności po kilku-kilkunastu latach.

  3. instalaton pisze:

   Dla dobra środowiska warto szukać innych rozwiązań niż węgiel!

  4. Adam pisze:

   Witam czy może ktoś się orientuje jaki jest koszt takiego ogrzewania

  5. Adrian pisze:

   Czy ktos zna firmy zajmujace sie sprzedażą oraz montażem takich instalacji ?

  6. jerzy pisze:

   Czy ktos zna firmy ktore montuja pompy ciepľa w zach. Polsce?

  7. Bardzo ciekawy wpis. Zgodzę się z moimi przedmówcami, pomału zabierają się za „węglowników” smog jest co raz większy w naszym kraju, w sumie chyba cały czas był wysoki, tylko teraz się o tym głośno mówi.

  8. Piotr pisze:

   Czy można odwierty geotermalne wykorzystać do małych przydomowych elektrowni w czasie kiedy nie wykorzystujemy ich do ogrzewania budynku a najlepiej i w trakcie ogrzewanie?

  9. rednask pisze:

   Węgiel może być ekologiczny i spalany bez szkody dla środowiska , malo tego by nie był blokowany przez UE dla której nie mamy spalać go ekologicznie tylko płacić kary bo właśnie o to chodzi by UE się bogaciła a Polak płacił i płakał .

   Jestem przeciwny opalaniu weglem tylko dlatego że okupiony jest śmiercią górników i może zostać wykorzystany w inny sposób jak przez zgazowanie lub jeszcze inaczej np.w hutach .

   A samo kłamliwe powtarzanie że węgiel truje i jest powodem globalnego ocieplenia to tacy ludzie powinni się leczyć psychicznie , jeden superwulkan jak pierdolnie to wywali tyle trujących zwiazków do atmosfery co nasza cywilizacja przez 100 lat , czynnych wulkanów jest conajmniej 160 więc jakie są szkody? , To za chwile będą krzyczeć ugasić wulkany „krzyczy kretyn hehehe”

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>