Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce już w 2024 r.?

atom Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce już w 2024 r.?

Plany Ministerstwa Gospodarki zakładają, że w 2024 roku zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia atomowa w Polsce, a kolejna do 2035r. W sprawie realizacji programu polskiej energetyki jądrowej odbyło się 29.08.2013 roku spotkanie w Ministerstwie Gospodarki, na którym wprowadzano kolejne poprawki do Programu polskiej energetyki jądrowej.

Program polskiej energetyki jądrowej

Zainteresowanie energetyką jądrową i budową elektrowni spowodowane jest rosnącymi potrzebami na rynku energii. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że do końca 2030 roku zapotrzebowanie na prąd wzrośnie o prawie 60%. Żeby zabezpieczyć odpowiednią ilość energii, konieczne jest zbudowanie elektrowni atomowych. Są one bardzo wydajnym i bezpiecznym źródłem prądu, uniezależniającym Polskę dodatkowo od dostaw gazu i ropy zagranicy i nie mającym tak negatywnego wpływu na środowisko jak elektrownie węglowe.

Program budowy elektrowni ujęty został w dokumencie Program polskiej energetyki jądrowej. Obecnie jest on poddawany konsultacjom międzyresortowym, uzyskał już akceptację sąsiadujących z Polską państw. Planuje się, że do końca 2013 roku zostanie podpisany w wersji ostatecznej i rozpocznie się jego wdrażanie.

Gdzie powstaną elektrownie?

Wybór miejsca pod pierwsze polskie elektrownie atomowe rozpoczął się już w 2011 roku, poszukiwaniem potencjalnych lokalizacji, które będą spełniać kilkadziesiąt kryteriów. Wśród nich, oprócz uwarunkowań środowiskowych (takich jak np. oddalenie od siedzib ludzkich i obszarów przyrodniczych podlegających ochronie) znalazły się również kryteria geologiczne, hydrologiczne oraz sejsmiczne (stabilność terenu, narażenie na wstrząsy sejsmiczne, warunki hydrogeologiczne, itp.). Badaniu pod kątem spełniania ww. kryteriów zostało poddanych kilkadziesiąt lokalizacji na terenie całego kraju.

W dalszym toku prac wyłoniono 3 główne miejsca inwestycji, wszystkie w północnej części kraju: Choczewo i Żarnowiec (w województwie pomorskim) oraz Gąski (w województwie zachodniopomorskim). Obecnie prowadzone są badania, których celem jest określenie potencjalnego wpływu inwestycji na otoczenie i środowisko. Do końca 2013 roku ma zostać wskazane ostateczne miejsce budowy pierwszej elektrowni, które otworzy kolejny etap projektu – pozyskiwanie odpowiednich pozwoleń i regulowanie stanu prawnego inwestycji. Równolegle z pracami nad projektem Ministerstwo Gospodarki prowadzi działania informacyjne oraz promocyjne, mające na celu przekonanie Polaków do zaakceptowania programu budowy elektrowni atomowych i wykorzystania energii jądrowej do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną. Na bieżąco odbywają się również konsultacje ze specjalistami innych państw, w których energia atomowa jest wykorzystywana już od dawna (m.in. Francji, Norwegii, Belgii).

Budowa i uruchomienie elektrowni

Inwestorem, którego zadaniem będzie przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań środowiskowych, uzyskanie pozwoleń i wreszcie zbudowanie oraz uruchomienie elektrowni jest Polska Grupa Energetyczna i jej spółka – córka, powołana na potrzeby realizacji tego projektu: Polska Grupa Energetyczna Elektrownia Jądrowa sp. z o.o. To również ona odpowiada za wybór wykonawcy i dostawcy rozwiązań technologicznych (w projekcie rozważane są jedynie najnowocześniejsze typy reaktorów, generacji III i III+, gwarantujące pełne bezpieczeństwo eksploatacji). Szacuje się, że zgodnie z harmonogramem Programu polskiej energetyki jądrowej, projekt techniczny wraz ze wszystkimi pozwoleniami na budowę będzie gotowy do końca 2018 roku. Po tym terminie powinna ruszyć budowa pierwszej elektrowni. Jej podłączanie do sieci ma być zakończone do 2025 roku.

Wraz z uruchomieniem pierwszej elektrowni rozpoczną się prace inwestycyjne i budowlane drugiej. Ich zakończenie planowane jest na 2030 rok, kiedy obie polskie elektronie jądrowe uzyskają pełną moc (szacowaną na przynajmniej 6000 MWe).

Podziel się!
    Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    *

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>