Instalacje solarne, kolektory słoneczne na dachu – koszty, opłacalność

Instalacje solarne montowane na dachach są coraz częstszym widokiem na polskich domach. Ich popularność spowodowana jest nie tylko możliwością pozyskiwania dodatkowych źródeł tańszej energii, ale również szansą otrzymania dofinansowania na stworzenie całej instalacji. Ale czy zakładanie solarów na dachu opłaca się w każdych warunkach?

solar Instalacje solarne, kolektory słoneczne na dachu  koszty, opłacalność

Nie tylko kolektor

Dotacje na instalację solarną można uzyskać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prowadzi on programy wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii – zarówno dla osób fizycznych (dysponujących prawem do użytkowania budynku), jak i wspólnot mieszkaniowych (mających zgodę wszystkich mieszkańców). Do jej otrzymania konieczne jest zaciągnięcie kredytu w jednym banków, współpracujących z NFOŚiGW. W ramach programu priorytetowego 5.1. można otrzymać dofinansowanie na spłatę kapitału tego kredytu, w wysokości 45%. Można z niego sfinansować nawet 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji, a więc nie tylko zakup baterii słonecznych i urządzeń niezbędnych do zestawienia instalacji (m.in. kotła na wodę), ale również projekt całej instalacji. Korzystanie z programu priorytetowego wymaga jednak podporządkowania się dodatkowym regułom.

Warunki i ograniczenia

Najważniejszym elementem są same kolektory – muszą one spełniać polskie i europejskie normy jakościowe PN – EN 12975-1 lub PN – EN – 12975-2 (certyfikaty potwierdzające ich spełnienie muszą być aktualne, wystawione maksymalnie do 5 lat wstecz) albo posiadać specjalny, europejski certyfikat SOLAR KEYMARK. Brak tych dokumentów dyskwalifikuje całość instalacji – nawet, jeżeli wszystko zostało wykonane zgodnie z zapisami programu, nie zostanie na nią przyznana dotacja. Określone odgórnie wymagania muszą również spełniać wykonawcy i monterzy sieci (m.in. posiadać świadectwo kwalifikacyjne, nadające uprawnienia do zajmowania się sieciami, eksploatacją urządzeń i instalacjami solarnymi). Uważać należy także na koszty ponoszone w trakcie instalacji – koszt kwalifikowany zostanie rozliczony tylko do wysokości 2250zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora słonecznego (ewentualne koszty ponad to inwestor będzie musiał pokryć z własnej kieszeni). Szczegółowe zasady przyznawania dotacji i obowiązujące ograniczenia można znaleźć na internetowej stronie NFOŚiGW (http://www.nfosigw.gov.pl/)

Dokumenty o przyznanie kredytu i dotacji składa się przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Dopiero po przyznaniu pożyczki i podpisaniu umowy można zacząć realizować inwestycję.

Samą dotację otrzymuje się w terminie maksymalnie 3 miesięcy od złożenia dokumentów potwierdzających wykonanie robót (m.in. protokołu końcowego odbioru instalacji i faktur). Bank ma wówczas 2 miesiące na skontrolowanie stanu faktycznego oraz wystąpienie do NFOŚiGW o dopłatę, która w terminie kolejnego 1 miesiąca jest przelewana na konto, a bank księguje ją na poczet spłaty kapitału kredytu.

Koszty kontra zyski

Jednak nie wszystkie koszty inwestycji zaliczają się do kosztów kwalifikowanych (czyli takich, które mogą zostać pokryte z dotacji). Oznacza to, że za niektóre działania związane z montażem instalacji lub zakupem jej elementów wnioskodawca będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Sprawia to, że realna wartość dofinansowania jest niższa (szacuje się, że realnie wynosi ok. 20%). Trzeba to wziąć pod uwagę przy wstępnych kalkulacjach kosztów niezbędnych do uruchomienia kolektorów słonecznych w swoim domu.

Drugim mankamentem tworzenia instalacji solarnej w polskich warunkach jest stosunkowo długi czas zwrotu inwestycji. Jej opłacalność zależy nie tylko od liczby kolektorów i ich jakości, ale również od ilości zużywanej ciepłej wody oraz termoizolacyjności domu. W przypadku inwestycji zrealizowanych w domach energooszczędnych, koszty mogą się zwrócić już po kilku latach. W domach słabo izolowanych, gdzie straty energii są duże, realne wykorzystanie energii słonecznej może być na tyle niskie, że inwestycja zwróci się dopiero po kilkunastu latach lub w ogólne będzie nieopłacalna.

Zobacz też artykuł:„Ogrzewanie przez system kominkowy – koszty, zalety i wady

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  11 odpowiedzi na „Instalacje solarne, kolektory słoneczne na dachu – koszty, opłacalność

  1. MWesołowski pisze:

   Niestety ceny kolektorów i ich wydajność nie idą w parze. Zmiana pogody w Polsce dodatkowo pogarsza tą sytuację.

  2. Robert pisze:

   Podczas ostatnich targów budowlanych Tarbud we Wrocławiu stoiska wystawców związanych z alternatywnymi źródłami energii cieszyły się wielkim powodzeniem. Może to moda na eko, może to kwestia dopłat z nfośigw – w każdym razie cieszy świadomość ekologiczna wśród zainteresowanych wybudowaniem domu :)

  3. Adam pisze:

   Potrzeba jeszcze sporo czasu aby tego typu rozwiązania pojawiły się w Polsce

  4. Instalacja kolektorów słonecznych jest opłacalna dla wszystkich tych, którzy zużywają co najmniej
   250l wody ciepłej dziennie. Przed zakupem solarów należy przekalkulować jakie są dotychczasowe koszty ogrzania takiej ilości wody jaką się dziennie zużywa. Reasumując kolektory słoneczne najlepiej się sprawdzają i dają oszczędności przy dużym dziennym zużyciu wody, o czym również wspominacie w swoim blogu.

  5. Rafał pisze:

   Witam.Obecnie w programie dofinansowań na ekologiczne źródła energii (2014-2020) nie promuje się instalacji kolektorów słonecznych.Jednak solary ciągle mają dużo zalet.Od 2014 r. spadł koszt kolektorów słonecznych i obecnie można kupić płaski kolektor słoneczny o powierzchni 2,5 m2 za 900 zł brutto.Tak więc całą instalację można poskładać dalej po takich kosztach jak było do 2013 r. z dotacją 45%.Żywotność instalacji solarnej jest obliczana na 20 lat, a w ciągu roku taka instalacja może dać 65% oszczędności na podgrzewaniu ciepłej wody.Tak więc wydatek powinien się zwrócić,w dodatku jest to zielona energia. Pozdrawiam

  6. jacek pisze:

   Pogoda w Polsce akurat wcale nie pogarsza sytuacji, sprawdź sobie mapę nasłonecznienia (http://www.ahtenergia.pl/index.php?panele-sloneczne=mapa-naslonecznienia), takie ilości światła jakie do nas docierają są jak najbardziej wystaczające przy działaniu takiej instalacji

  7. kajuto pisze:

   Dziękuję za artykuł i wpisy w komentarzach, włąsnie przymierzamy się do zalozenia solarów, ma to zrobic dla nas firma systemysolarne.co bo mimo wszystko chcemy czuc sie bezpiecznie, bez dotacji, ale skoro sie opłaca, tylko zastanawiamy sie kiedy realnie zacznie sie zwrot- 6 osobowa rodzina.. po 2 latach jest szansa??

  8. Oczywiscie że jest to opłacalne – przede wszystkim warto dbać o Ziemię i korzystać z naturalnych źródeł energii

  9. Błażej pisze:

   Wszystko zależy od pogody, dlatego też w naszych szerokościach geograficznych mniej się w to inwestuje, niż w krajach znajdujących się na południ Europy. Z drugiej strony jest to opłacalne, ponieważ panele fotowoltaiczne i ich koszt zwraca się po kilku latach. Stanowi top znaczną oszczędność. U nas w Polsce powinno się inwestować w energie wywodzącą się z rzek płynących.

  10. Madzia pisze:

   z tego co wiem bo sa dofinansowania na takie kolektory ale czasem trudno sprostć wymaganiom UM.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>