Wilgoć, pleśń i grzyb w domu – jak się ich pozbyć, jak usunąć…

plesn1 Wilgoć, pleśń i grzyb w domu – jak się ich pozbyć, jak usunąć...

Czasami wystarczy jeden deszcz, by nieszczelny dach spowodował zacieki, które później zamieniają się w siedlisko grzyba i pleśni. Problem ten dotyczy często pomieszczeń na poddaszu, ale może także występować w innych częściach domu, w których bywa wilgotno i ciepło (takich jak np. kuchnie lub łazienki). Te warunki to idealne miejsce do rozwoju grzyba.

Skuteczne sposoby walki z grzybem

Walka z grzybami i pleśniami często przypomina niekończącą się opowieść – zielonkawe i czarne naloty szybko odrastają, szpecąc pomieszczenie i wpływając negatywnie na zdrowie mieszkańców. Jednym z najpopularniejszych sposobów domowych jest posmarowanie zarażonego miejsca preparatami na bazie chloru (np. wybielaczami, płynami do czyszczenia toalet), solą lub octem. Działania te nie likwidują jednak całkowicie przyczyny – zarodniki pozostają ukryte w ścianie (tynku, murze) i gdy tylko pojawią się korzystne warunki, zaczną się znowu rozwijać. Na rynku dostępne są również preparaty antygrzybiczne, ale i one nie zawsze dają sobie radę. Pleśń, która wniknęła głęboko w ścianę będzie regularnie powracała, gdy tylko preparat przestanie działać. Dlatego też trzeba ją usunąć w całości, co oznacza (niestety) skuwanie tynków, a często również muru. Miejsce zarażone wykuwa się z marginesem ok. 1-2cm, a później przemywa czystą wodą i jakimś płynem czyszczącym. Dopiero po wyschnięciu można z powrotem je otynkować i pomalować, najlepiej dodatkowo zabezpieczając preparatem przeciwpleśniowym.

Walczyć z grzybem można również ozonując miejsce jego występowania. Ozon ma właściwości bakteriobójcze (używa się go m.in. do czyszczenia klimatyzacji), powinien więc poradzić sobie również ze ścianami. Jednak podobnie jak większość działań, może się okazać metodą doraźną – w sprzyjających warunkach rozwojowych grzyb powróci i znów będzie konieczne powtórzenie całej zabawy z usuwaniem go.

Jak zapobiegać pojawieniu się grzyba?

Grzyb i pleśnie rozwijają się wtedy, kiedy mają dobre warunki do wzrostu, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zmiana tych warunków. W większości przypadków winę za powstawanie grzyba na ścianach ponoszą szczelne, plastikowe okna, nie gwarantujące odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jeżeli takie się posiada, warto pozostawiać je rozszczelnione, by wymusić chociażby minimalny ruch powietrza w pomieszczeniach i pozwolić wilgoci „uciec” na zewnątrz. W miejscach, gdzie często występuje wilgoć (np. w łazience) można zainstalować również dodatkowy wentylator.

Na rynku dostępne są również osuszacze i pochłaniacze wilgoci (można je kupić w każdym markecie budowlanym). To przenośne urządzenia, które po uruchomieniu „wyciągają” wilgoć z powietrza, magazynując odzyskaną wodę w niewielkim pojemniku wewnątrz. Pozwalają one zmniejszać wilgotność w pomieszczeniu, tworząc niekorzystne warunki do rozwoju pleśni. Na podobnej zasadzie działa klimatyzacja, jednak ona wymaga tworzenia całej instalacji (wraz z odprowadzeniem na zewnątrz), a wodę z pochłaniacza wilgoci wystarczy po prostu wylać, by urządzenie mogło dalej skutecznie działać.

Jeżeli problem powraca w konkretnym miejscu (np. pleśnieją fugi w kuchni), wówczas rozwiązaniem może być zmiana materiału na bardziej odporny na zagrzybianie. W większości sklepów można dostać np. fugi epoksydowe, farby malarskie z dodatkiem substancji przeciwpleśniowej itp., na których grzyb nie rozwija się już tak chętnie. Najlepsze efekty osiąga się stosują te metody jednocześnie.

Zobacz także: „Jakie okna lepsze – pcv czy drewno?

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  7 odpowiedzi na „Wilgoć, pleśń i grzyb w domu – jak się ich pozbyć, jak usunąć…

  1. Mike pisze:

   Całkiem niezły wyczerpujący artykuł. U mnie w domu na ogół wystarczyło dodać do farby mocny środek antygrzybiczny i był spokój.

   • Jacek pisze:

    Farby, środki – ok. Ale co zrobić, jeśli w pomieszczeniu jest stały problem z wilgocią? Czy kupować osuszacze chemiczne, czy inwestować w droższe elektroniczne

  2. Emil32 pisze:

   U mnie niestety z tą wilgocią było bardzo kiepsko, a wszystko z powodu zbytniego pośpiechu przy budowaniu domu i moich błędów. Nie umiałem znaleźć przyczyny wilgoci, pleśni i innych niemiłych zjawisk aż do czasu, gdy zdecydowałem się na usługi firmy budmar. Więcej o usługach firmy można dowiedzieć się klikając tutaj
   Panowie z niej poprawili mi izolację i w końcu mogłem odetchnąć, dosłownie i w przenośni gdyż niestety mam problemy z astmą i pleśń przy niej to jest istna tragedia.

  3. Piaskowanie pisze:

   Remontując zagrzybione mieszkanie lub lokal użytkowy warto dobrze oczyścić powierzchnie murów, dobrą techniką jest piaskowanie, szybko usuwa wszelkie nieczystości i brud.

  4. Alino pisze:

   Przy większym budżecie można zamontować wentylację mechaniczną. Oczywiście najlepiej i stosunkowo najtaniej jest na etapie budowy. Rozwiązaniem pośrednim będą nawiewniki okienne.

  5. Ernest pisze:

   Polecamy farbę z nanosrebrem do łazienek i kuchni przeciw pleśni na ścianie

  6. Monika pisze:

   Długotrwałe narażenie na kontakt z pleśnią może powodować wiele dolegliwości zdrowotnych. Dlatego ważne jest, żeby utrzymać w domu odpowiedni mikroklimat i nie dopuścić do jej rozwoju.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>