Zmiany w pozwoleniach na budowę domu, co się zmieniło?

dom Zmiany w pozwoleniach na budowę domu, co się zmieniło?

Nadchodzą wielkie zmiany – zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę

Znaczna część utrudnień na drodze do własnego domu jednorodzinnego stoi po stronie procesu administracyjnego i uzyskiwania pozwolenia na budowę. Dopełnienie niezbędnych formalności potrafi znacznie wydłużyć czas do rozpoczęcia właściwego procesu budowlanego. 5 sierpnia 2014 roku

Rada Ministrów przyjęła do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zapisy znoszące obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę. Przepisy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od ukazania się ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Najistotniejsze zmiany jakie zostaną wprowadzone do Prawa budowlanego oraz innych ustaw dotyczących procesu budowy:

 • Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, a także przebudowę domu jednorodzinnego, o ile budynek nie oddziałuje na obszar poza granicą działki. Po wprowadzeniu zmian w prawodawstwie pozwolenia na budowę zostaną zastąpione obowiązkiem złożenia zawiadomienia o budowie wraz z załączonym projektem budowlanym. W ciągu 30 dni od złożenia dokumentacji Starosta będzie miał możliwość złożenia uzasadnionego sprzeciwu wobec złożonego zawiadomienia.

 • Inwestor nie będzie musiał oczekiwać na uprawomocnienie się decyzji, a więc będzie mógł rozpocząć roboty budowlane na podstawie wydanej decyzji, która podlega wykonaniu.

 • Braki formalne we wniosku o pozwolenie na budowę nie spowodują jego odrzucenia, a organ administracyjny będzie zobowiązany wezwać do ich uzupełnienia w terminie 14 dni.

 • Zniesienie obowiązku informowania o rozpoczęciu prac budowlanych.

 • Uproszczenie projektów budowlanych poprzez zniesienie obowiązku załączenia do wniosku oświadczenia o zapewnieniu dostępu do: energii, wody, gazu, ciepła oraz przyłączy do sieci dostarczających poszczególne media.

 • Projekty budowlane nie będą musiały posiadać także oświadczenia zarządcy dróg o umożliwieniu dostępu do drogi publicznej, o ile nie będzie to droga krajowa lub wojewódzka.

 • Zgoda na użytkowanie obiektów nie wymagających pozwolenia na budowę przed zmianą prawa, zostanie zastąpiona zgłoszeniem.

 • Skróceniu ulegnie czas oczekiwania na sprzeciw organu administracyjnego z 21 na 14 dni. Po upływie 14 dni nastąpi „milcząca zgoda na użytkowanie”.

 • Znacznemu rozszerzeniu ulegnie katalog budowli na które dotychczas była potrzebna zgoda na użytkowanie, a która zostanie zastąpiona zgłoszeniem.

 • Osoby chcące zalegalizować samowole budowlaną będą podlegały takim samym przepisom jak dotychczas, ale nowe prawo umożliwi wnioskowanie o rozłożenie na raty lub umorzenie części opłaty za legalizację samowoli budowlanej.

Nowe przepisy mogą mieć wpływ na rozwój budownictwa jednorodzinnego poprzez wprowadzenie znacznych udogodnień, które realnie wpłyną na cały proces budowlany. Jednak jeszcze kilka miesięcy poczekamy na wejście w życie nowych przepisów, a realnej oceny skutków nowego prawa będziemy mogli dokonać co najmniej po kilku miesiącach obowiązywania nowego prawodawstwa.

Polecamy też artykuł dotyczący zasad w odliczeniach VAT w budownictwieZmiany w odliczeniach VAT w budownictwie, Kto może ubiegać się o zwrot VAT-u?

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  2 odpowiedzi na „Zmiany w pozwoleniach na budowę domu, co się zmieniło?

  1. Pingback: Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych, główne zmiany | Blog Eurobudowa

  2. Pingback: Przeniesienie pozwolenia na budowę | Blog Eurobudowa

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>