Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych, główne zmiany

zamowienia1 Nowelizacja ustawy  Prawo zamówień publicznych, główne zmiany

W okresie poprzedzającym Euro 2012 cały szereg przetargów na prace budowlane przy obiektach sportowych oraz inwestycjach infrastrukturalnych pośrednio lub bezpośrednio związanych z turniejem zakończył się wyłonieniem wykonawcy jedynie na podstawie kryterium cenowego bez dogłębnej analizy złożonej oferty. Brak poważnego studium wykonalności projektu po cenie zaproponowanej przez zdobywcę zamówienia musiał doprowadzić do katastrofy. Wiele projektów nie zostało wykonany w stopniu zadowalającym, a niektóre inwestycje doprowadziły dziesiątki niewielkich firm budowlanych na skraj bankructwa w wyniku niewypłacalności generalnych wykonawców, którzy nie byli w stanie po zaproponowanej stawce rzetelnie rozliczyć się z podwykonawcami.

Zmiany w prawie zamówień publicznych były konieczne i w dniu 29 sierpnia 2014 r. Sejm, po rozpatrzeniu zgłoszonych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej poprawek, uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych. Nie wszystkie poprawki naniesione przez Senat zostały uchwalone przez Sejm, ale i tak zmiany powinny doprowadzić do unormowania wielu kwestii. Podstawowym założeniem zmian ma być doprowadzenie do zwiększenia znaczenia pozacenowych elementów oferty.

Główne zmiany uchwalone przez Sejm 29 sierpnia w ustawie – Prawo zamówień publicznych:

 • Uproszczenie formalności przy zamówieniach na usługi niepriorytetowe, czyli znajdujące się poniżej progów unijnych.

 • Obowiązek wykluczania z przetargów wykonawców, którzy dopuścili się poważnych naruszeń w ramach wykonywanego zawodu.

 • Wprowadzenie możliwości wymagania przez zamawiającego dołączenia informacji o zatrudnieniach na umowę o pracę.

 • Ograniczenie możliwości korzystania zasobów podmiotów trzecich – próba wyeliminowania z przetargów firm, które nie posiadają własnych zasobów i opierają się na podwykonawcach.

 • Możliwość nie brania pod uwagę oferty z rażąco niską ceną.

 • Ograniczenie możliwości stosowania jedynie kryterium cenowego.

Wszystkie zmiany mają doprowadzić do poprawienia jakości projektów realizowanych na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, dając jednocześnie większe szanse firmom, które faktycznie specjalizują się w usługach na które zostaje rozpisany przetarg.

 

Polecamy też artykuł dotyczący zmian w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę„ Zmiany w pozwoleniach na budowę domu, co się zmieniło?

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Dokumentacje i procedury przetargowe i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>