Przeniesienie pozwolenia na budowę

pozwolenie Przeniesienie pozwolenia na budowę

Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których inwestor kupuje nieruchomość gruntową z wydanym pozwoleniem na budowę lub przejmuje trwającą budowę. Jeśli inwestycja nie jest realizowana przez spółkę celową, która jest przedmiotem transakcji to niezbędne okaże się przeniesienie pozwolenia na budowę jeśli transakcja dotyczy bezpośrednio nieruchomości. Z takimi sytuacjami oswojeni się profesjonalni inwestorzy tacy jak firmy deweloperskie, ale dla przeciętnej osoby, która przejmuje budowę domu jednorodzinnego konieczność dopełnienia dodatkowych formalności może okazać się pewnym zaskoczeniem.

Zgodnie z prawem budowlanym prace budowlane mogą być realizowane na podstawie pozwolenia na budowę, którego adresatem jest konkretny podmiot. A więc pozwolenie jest przypisane do osoby, a nie do samej działki jak sugerowałaby intuicja. Warto również pamiętać, że kontynuowanie budowy na podstawie pozwolenia wydanego na inną osobę będzie traktowane jako samowola budowlana za co grożą dotkliwe sankcje.

Przeniesienie pozwolenia na budowę to jedynie formalność, a organ który wydał pierwotne pozwolenie na budowę ma obowiązek przenieść prawa nadawane przez pozwolenie na podstawie wniosku złożonego przez nowego inwestora. Ważne jest, aby formalności związane z przeniesieniem pozwolenia na budowę dopełnić wraz z pozostałymi procedurami niezbędnymi przy transakcji zakupu nieruchomości, ponieważ wniosek o przeniesienie pozwolenia będzie ważny tylko jeśli obie strony transakcji wyrażą na to zgodę.

Oprócz podstawowych danych takich jak informacje o stronach transakcji oraz wskazanie numeru decyzji której dotyczy wniosek powinno się również załączyć następujące oświadczenia:

 • Oświadczenie podmiotu, na rzecz którego pozwolenie na budowę zostało wydane, wyrażające zgodę na przeniesienie decyzji na rzecz innej osoby.

 • Oświadczenie przyszłego inwestora o przyjęciu wszelkich warunków tej decyzji;

 • Oświadczenie przyszłego inwestora o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (akt własności).

Polecamy też artykuł dotyczący również tematu pozwoleń na budowę:„Zmiany w pozwoleniach na budowę domu, co się zmieniło?

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka, Dokumentacje i procedury przetargowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  Jedna odpowiedź na „Przeniesienie pozwolenia na budowę

  1. Pingback: Zmiany prawa budowlanego, pozwolenia na budowę – nowe przepisy od czerwca 2015 | Blog Eurobudowa

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>