Zmiany prawa budowlanego, pozwolenia na budowę – nowe przepisy od czerwca 2015

Prawo budowlane w 2015 roku było nowelizowane czterokrotnie. Jedną z najbardziej oczekiwanych nowelizacji są obowiązujące od 28.06.2015 zmiany związane z wymaganiami dotyczącymi pozwolenia na budowę. Ich celem jest uproszczenie i skrócenie czasu załatwiania formalności związanych z procesem budowlanym, co ma się przyczynić do zwiększenia ilości inwestycji i poprawy dynamiki rynku budowlanego.

Bez pozwolenia na budowę

Wprowadzona nowelizacja zmienia katalog obiektów, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a mogą być budowane na podstawie zgłoszenia (art. 29 Prawa Budowlanego). Dla inwestorów indywidualnych najważniejsze jest umieszczenie w nim dodatkowych inwestycji. Dopisano do niego jednorodzinne, wolnostojące budynki mieszkalne, o obszarze oddziaływania mieszczącym się działce lub działkach, na których stanie budynek oraz parterowe budynki wolnostojące o przeznaczeniu rekreacyjnym, do wypoczynku okresowego (z ograniczeniem maksymalnej powierzchni zabudowy do 35 m2 i ilości budynków do 1 na działce o powierzchni 500m2). Bez pozwolenia można również postawić wiatę o powierzchni do 50m2 (maksymalnie 2 szt. na działkę 1000m2) i wykopać szambo bezodpływowe (do 10m3). Od końca czerwca pozwolenie nie jest również wymagane przy budowie sieci elektroenergetycznych (o napięciu znamionowym do 1 kV), wodociągowych, cieplnych, telekomunikacyjnych i kanalizacyjnych. Nie trzeba także przechodzić całej procedury jeżeli planuje się budowę parterowych obiektów gospodarczych (np. garaży, ogrodów zimowych).

Zgłoszenie – wymagane dokumenty

W powyższych przypadkach (i innych wymienionych w art. 30 PB) nowelizacja przewiduje procedurę zgłoszenia inwestycji. Inwestor zobowiązany jest przedłożyć kompletny wniosek, w skład którego wchodzi informacja o rodzaju, zakresie robót i planowanym terminie ich rozpoczęcia, dokument poświadczający prawo do dysponowania nieruchomością oraz wyrys z mapy ewidencji gruntów. Dodatkowe dokumenty mogą być wymagane przy konkretnych inwestycjach – np. budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga dodatkowo przedstawienia opinii hydrogeologicznej lub geotechnicznej, a budowa przyłączy lub zbiornika na gaz płynny – dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji. Właściwy urząd ma 30 dni na zapoznanie się z wnioskiem i wniesienie sprzeciwu. Jeżeli to nie nastąpi, po tym terminie można rozpoczynać inwestycję.

Pozwolenie na budowę – dokumenty

Znacznie bardziej skomplikowane jest przygotowanie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Musi on zawierać wszystkie dokumenty wymagane przy zgłoszeniu, a także cztery egzemplarze projektu budowlanego (wykonanego przez osobę z uprawnieniami – co jest sprawdzane) wraz z uzgodnieniami. W niektórych sytuacjach mogą być konieczne również inne dokumenty (np. WZ – jeżeli jest wymagana na podstawie przepisów o planowaniu przestrzennym – lub decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych). Urząd ma 65 dni na wydanie decyzji ale w praktyce procedura ta nierzadko trwa dłużej.

Inne zmiany

Nowelizacja wprowadziła zmiany również w zakresie innych przepisów. Zwiększyła się liczba obiektów, które są oddawane do użytkowania na podstawie zgłoszenia. W katalogu tych obiektów znalazły się m.in. parkingi, stawy rybne, czy myjnie. Skróceniu o 7 dni (z 21 na 14 dni) uległ również termin wydawania „milczącej zgody” na użytkowanie dla takich obiektów.

Dzięki nowelizacji nie trzeba już zawiadamiać urzędu o planowanym terminie rozpoczęcia robót, a w przypadku legalizacji samowoli budowlanej wnioskować można o umorzenie opłat lub rozłożenie ich na raty. Wnioskodawcę na etapie starania się o pozwolenie na budowę zwolniono również z obowiązku wykonywanie uzgodnień z jednostkami administracyjnymi zajmującymi się dostarczaniem mediów i składania oświadczeń tych jednostek o możliwości wykonania przyłączy i dostaw energii elektrycznej, wody, ciepła itp. Teraz te uzgodnienia można prowadzić już na etapie budowy.

Polecamy też artykuł związany z powyższym tematem a mianowicie:„Przeniesienie pozwolenia na budowę

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  5 odpowiedzi na „Zmiany prawa budowlanego, pozwolenia na budowę – nowe przepisy od czerwca 2015

  1. Kamil pisze:

   Krok do przodu, ale jak widzę i tak trzeba iść z papierkami do urzędu

  2. Hubert pisze:

   Tak trzymać! Mam nadzieję, że przepisy powoli zaczną być upraszczane :)

  3. Kamil pisze:

   powoli do przodu, czekamy na następne poprawki, oby nie trzeba było długo czekać

  4. Roman pisze:

   O! widzę trochę zmian ułatwiających życie, niestety wciąż jest bardzo dużo papirologii ;)

  5. Pingback: Zmiany prawne w przetargach w 2016 roku | Blog Eurobudowa

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>