Wykonanie przyłącza wodociągowego – koszty, procedury – czyli jak i za ile

wodociag 300x200 Wykonanie przyłącza wodociągowego  koszty, procedury  czyli jak i za ile

Przyłączenie domku do wody i kanalizacji wymaga szeregu uzgodnień i spełnienia określonych formalności. Podpowiadamy, jak krok po kroku przejść przez całą procedurę, by zaoszczędzić sobie nerwów, i ile to (szacunkowo) będzie kosztowało.

Wniosek o wydanie informacji technicznej

Pierwszym krokiem do cieszenia się wodą w kranie jest uzyskanie informacji technicznej, w której określone są możliwości techniczne podłączenia wody oraz (jeżeli dom nie ma szamba) odprowadzania ścieków. W tym celu należy złożyć wniosek o wydanie takiej informacji do właściwego zakładu wodociągowego. Wniosek musi zawierać dane właściciela działki – inwestora, szacowane zapotrzebowanie na wodę oraz informacje o charakterze zabudowy. Wniosek należy uzupełnić aktualną mapą sytuacyjno – wysokościową, z zaznaczoną działką i granicami budynku do którego będzie przyłączana woda. Mapa powinna być w skali 1:500 lub 1:1000, a uzyskać ją można w starostwie powiatowym. Wzór wniosku jest dostępny na stronach www zakładów wodociągowych.

Po złożeniu wniosku zakład wodociągowy ma czas na zweryfikowanie w terenie możliwości technicznych wykonania przyłącza. Zazwyczaj nie trwa to więcej niż 20-30 dni. Jeżeli okaże się, że takie możliwości istnieją, zostaje wydana decyzja, a inwestor otrzymuje informację techniczną, która jest podstawą do przygotowania projektu.

Projekt przyłącza i wniosek o wydanie oświadczenia o warunkach przyłączenia

Z informacją techniczną należy się udać do projektanta, posiadającego uprawnienia do projektowania sieci wod-kan. Na jej podstawie sporządzi on projekt, który jest niezbędny do otrzymania informacji o warunkach przyłączenia. Niektórzy projektanci i firmy wod-kan współpracują na stałe z „wodociągami”, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dokumentację i uzgodnienia wykonała firma zewnętrzna.

Z projektem należy ponownie odwiedzić zakład wodociągowy, składając kolejny wniosek – tym razem o wydanie oświadczenia o warunkach przyłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej. Zakład, po zweryfikowaniu poprawności projektu i uprawnień projektanta wyda stosowane oświadczenie.

Umowa przyłączeniowa

Uzyskanie zapewnienia o możliwości podłączenia oraz gotowy projekt przyłącza pozwalają starać się o przyłączenie. To kolejna wizyta w zakładzie wodociągowym. Do wniosku o zawarcie umowy przyłączeniowej dołącza się tytuł prawny do dysponowania nieruchomością (np. odpis notarialnego aktu własności), wniosek o zawarcie umowy na dostawy wody oraz pisemną zgodę właścicieli działek lub dróg (na które będzie musiała wejść ekipa wykonująca przyłącze) do wejścia na ich teren. Niezbędny jest także plan sytuacyjny (sporządzony na aktualnej kopii mapy zasadniczej) lub pozwolenie na budowę (ew. zgłoszenie zamiaru wykonania przyłącza) oraz opinia, że sieci nie będą kolidowały. Na tym etapie trzeba mieć również wybranego wykonawcę robót, ponieważ zakłady wodociągowe wymagają dołączenia ksero uprawnień budowlanych kierownika robót i projektanta. W przypadku gdy starającym się o przyłączenie wody jest firma, konieczne będą również dokumenty rejestrowe (w zależności od formy prawnej – KRS lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej). Konieczne może być również załączenie pełnomocnictwa, jeżeli osoba zajmująca się uzyskaniem zgody na podłączenie wody nie jest w nich wymieniona jako uprawniona do reprezentowania spółki.

Na podstawie tych dokumentów, w terminie do ok. 2 tygodni podpisana zostaje umowa między zakładem wodociągowym i wnioskującym. Zakład przydziela klientowi inspektora, który będzie sprawował nadzór techniczny nad wykonywanymi pracami i sprawdzał ich zgodność z projektem. Przed rozpoczęciem właściwych prac w terenie zalecane jest skontaktowanie się z inspektorem w celu ustalenia ich harmonogramu i przebiegu.

Wykonanie prac i dokumentacja powykonawcza

Wykonanie prac w terenie zakład wodociągowy pozostawia najczęściej firmom zewnętrznym. Przy wyborze jednej z nich nie warto kierować się jedynie ceną, ale zwrócić uwagę również na inne aspekty wykonywania prac, takie jak np. jakość stosowanych materiałów (gwarancja producenta, trwałość) oraz metody wykonywania robót ziemnych. Jest to szczególnie istotne w przypadkach, gdy wykonanie przyłącza wymaga rozkopania drogi dojazdowej i może być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Niektóre firmy oferują wykonanie przecisków i przewiertów pod drogami bez naruszania warstwy asfaltu.

Po zakończeniu prac, ale jeszcze przed zasypaniem wykopu należy się skontaktować z inspektorem, który na miejscu oceni, czy przyłącze wykonano zgodnie z projektem i uzgodnieniami.

Na podstawie otrzymanej dokumentacji powykonawczej zakład wodociągowy wydaje protokół odbioru przyłącza. Właściciela czeka jeszcze płukanie nowej sieci (czasami wymagane jest również wykonanie badania bakteriologicznego wypłukiwanej wody) oraz próby szczelności. Musi on również umówić się z zakładem wodociągowym na montaż i uruchomienie wodomierza (może to również wykonać firma zewnętrzna), sporządzić powykonawczą inwentaryzację geodezyjną (geodeta musi nanieść przyłącze i wcinkę na mapy) oraz podpisa

umowę o zaopatrzenie w wodę (i ew. odprowadzanie ścieków).

Koszty

Koszty wykonania całości prac zależą od gminy – każdy zakład wodociągowy ma swoje cenniki, które mogą się od siebie różnić. Poniżej podajemy przykładowe koszty dla dwóch miast (760 tys. i 1,7mln mieszkańców) i gminy liczącej ok. 10 tys. mieszkańców.

Osoba starająca się o podłączenie wody do domu musi się z liczyć z opłatami za:

- Wydanie warunków technicznych budowy przyłącza (cenę ustalają indywidualnie gminy) – dla Warszawy jest to od ok. 25zł do 50zł w zależności od rodzaju zabudowy, w małopolskiej miejscowości Sucha Beskidzka – 50zł, w Krakowie bezpłatnie.

- Projekt przyłącza wraz z niezbędnymi uzgodnieniami – od 1000 zł (cena zależy od wielu zmiennych, m.in. długości przyłącza, miejsca podłączenia). Samo uzgodnienie dokumentacji przyłączy wod-kan do budynków jednorodzinnych to koszt ok. 74zł (Warszawa).

- Prace ziemne, ułożenie rur – w zależności od zastosowanej metody, materiałów i zakresu prac – ok kilku tys. zł.

- Opłaty geodezyjne – od 1000 zł wzwyż, w zależności od wielu czynników, m.in. rodzaju przyłącza, miejscowości.

- Próba techniczna, ciśnieniowa (druga lub kolejna) – 50zł za każdą próbę (Sucha Beskidzka), 145zł (Kraków).

- Badania bakteriologiczne wody (w zależności od zakresu) – od ok. 40zł.

- Wykonanie wcinki do przewodów wodociągowych (w zależności od średnicy przewodu i wcinki) – od 384zł (Warszawa).

- Montaż wodomierza – 100zł (Sucha Beskidzka), 188zł (Kraków).

- Odbiór przyłącza przez zakład wodociągowy – 65zł (Sucha Beskidzka), ok. 200zł (Kraków).

Brak niektórych danych może oznaczać, że poszczególne opłaty są wliczone w inne usługi świadczone przez zakłady wodociągowe. Cenniki poszczególnych usług zakładów wodociągowych można znaleźć na ich stronach www lub uzyskać w biurze obsługi klienta.

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i gospodarka, Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  13 odpowiedzi na „Wykonanie przyłącza wodociągowego – koszty, procedury – czyli jak i za ile

  1. Rysiek pisze:

   Witam, mam pytanie na jakiej podstawie prawnej jest wymagany projekt techniczny przyłącza przez wodociągi???. W starostwie już dawno projektu się nie okazuje bo przyłącze można wykonać bez zgłoszenia. Wodociągi wydają warunki przyłączeniowe i na ich podstawie firma wykonuje owe przyłącze. Po to znowelizowali prawo budowlane aby usprawnić cały proces inwestycyjny.Pozdrawiam

  2. Patrycja pisze:

   Nie miałam pojęcia, że jest z tym tyle zabawy! :( Czy można do tego kogoś zatrudnić, żeby zajął się tym od początku do końca?

  3. Bartek pisze:

   Dzięki za wszystkie rady ;)

  4. Darek pisze:

   Bardzo ciekawe porady :) Dzięki wielkie :)

  5. Pingback: Budując dom latem – myśl o zimie! | Blog Eurobudowa

  6. Joanna pisze:

   Rysiek nie masz racji.
   Wykonanie przyłącza wg aktualnego prawa budowlanego trzeba zgłosić do urzędu miasta zgodnie z procedurą „zgłoszenia robót budowlanych” .
   Nie widzę też nic dziwnego w tym, że gestor chce zaopiniować projekt przyłączy – to w końcu on na odcinku położonym na terenie miejskim będzie je eksploatował.

  7. Henryk Koniuszaniec pisze:

   Proszę o pomoc w wyjaśnieniu sporu pomiędzy Gminnym Systemem Wodociągów i Kanalizacji , która nakazuje mi zapłatę za podłączenie budynku do sieci wodociągowej.Budynek stoi na osobnej działce po obrysie , natomiast działka przylegająca na której wykonano urządzenie / studzienka z wodomierzem/ jest własnością Gminy. Po wykonaniu i zamontowaniu wodomierza okazało sie , że pomimo mojej nieobecności wodomierz wykazywał duże zużycie. Woda do mieszkania w tym czasie była odcięta za pomocą zaworu , który znajduje się w mieszkaniu. Fakt ten zgłosiłem w ramach reklamacji i podałem wielkość zużycia ok. 7,4 m3 wody. W domu jest sam.Obecnie nękają mnie kolejnymi pismami w postaci podpisania protokołu szczelności i potwierdzenia wodomierza, który znajduje sie na działce Gminnej.
   Wielokrotnie rozmawiałem i tłumaczyłem, żę działka nie jest moja własnością i urządzenia należą do Spółki. Moje uwagi nie przynoszą żadnego rozwiązani.
   Proszę pilnie o kontakt i pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
   Z poważaniem
   Henryk Koniuszaniec

  8. Lila pisze:

   Nie rozumiem dlaczego ja mam projektować i budowac na swój koszt 700m wodociąg zeby mieć wodę w kranie za takie tysiace zl poto by wodociagom placic za wode taniej mnie wyniesie wybicie studni glebinowej

  9. Małgorzata pisze:

   Prosze o porade – dostalam wycene wykonania przylaczenia wody z Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. – na kwote 8k brutto. Czy jest szansa, ze prywatna firma zrobi to taniej/lepiej? Czy brac od nich te roboty?

  10. Woda pisze:

   Witam mam pytanie mam na działce wodę od kwietnia do października co trzeba zrobić żeby woda byla przez caly rok

  11. Michał pisze:

   Mam pytanie czy wykonanie wcinki tak zwanej nawiertki jest tylko w gestii zarządzającego wodociągiem czy może to wykonać firma zewnetrzna pod nadzorem?

  12. Anna pisze:

   A co w przypadku gdy linia wodna idzie już przez działkę ale chciało by się ją przesunąć o 8m tak aby szła po granicy a nie przez środek działki? Ja to koszty i kto je ponosi?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>