Budując dom latem – myśl o zimie!

Maty grzewcze – sposób na (nie) odśnieżanie podjazdu

maty 300x200 Budując dom latem  myśl o zimie!

Co roku w okresie zimowym powraca problem odgarniania śniegu i zapobiegania oblodzeniom. Szczególnie tam, gdzie opady bywają obfite (np. w górach), poszukuje się rozwiązań trwałych, długoterminowych i niezbyt czasochłonnych, pozwalających szybko pozbyć się nadmiaru białego puchu i lodu. Jednym ze sposobów walki z zimową aurą są maty grzewcze.

Mata na podjazd i chodnik

Maty zewnętrzne sprawdzają się w miejscach, gdzie konieczne jest zapobieganie oblodzeniu i utrzymanie przejezdności (np. na podjazdach, wjazdach do garażu, chodnikach). Można je układać zarówno na płaskich, jak i nachylonych powierzchniach. Zasada ich działania jest bardzo prosta: mata to nic innego jak przewody grzewcze połączone w całość np. siatką nośną. Podłączane do instalacji elektrycznej generują ciepło, które rozpuszcza lód i śnieg, zapewniając bezpieczne przejście i przejazd.

Zalety i wady maty grzewczej

Zaletą mat jest z pewnością ich trwałość. Dobrze położone nie ulegają zniszczeniu w trakcie użytkowania i będą działały przez wiele zim. Wśród zalet należy również wymienić komfort eksploatacji: zamiast codziennego, ręcznego odgarniania śniegu wystarczy włączyć matę, by podjazd stał się przejezdny. Dzięki zdalnemu sterowaniu, jakie ma większość tego typu produktów, obsługa jest jeszcze prostsza. Mata automatyczne monitoruje temperaturę otoczenia i uruchamia się samoczynnie po przekroczeniu określonej wartości (np. +3ºC). Ten sposób radzenia sobie ze śniegiem jest również bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy podjazd znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodu. Dzięki rezygnacji ze środków chemicznych do odladzania powierzchni (m.in. popularnej soli drogowej), zanieczyszczenia nie spływają do gleby, a tym samym nasze rośliny mają lepsze warunki do wzrostu i wegetacji.

Matę docenią również wszyscy zabiegani – pozwala ona oszczędzać czas. W przeciwieństwie do innych sposobów odśnieżania nie wymaga właściwie żadnych dodatkowych aktywności – po włączeniu pracuje bez udziału człowieka.

Wadą mat jest z pewnością ich cena (chociaż koszty zakupu i ułożenia mogą się zwrócić w dłuższych okresach użytkowania) oraz koszty eksploatacji (zależą od pogody i cen energii elektrycznej). Problematyczny jest również montaż maty w sytuacji, gdy chcemy ją ułożyć na już gotowym podjeździe. Wymaga to zrywania kostki lub płyt chodnikowych i kładzenia ich od nowa. Zdarza się również, że przy obfitych opadach metoda ta może nie spełniać swoich funkcji (tylko częściowo roztapiać śnieg, co po wyłączeniu jej spowoduje zalodzenie całego wjazdu).

Wybór maty

Szukając odpowiedniej maty należy zwrócić uwagę na moc. Zbyt duża będzie generowała wysokie koszty prądu, zbyt mała nie spełni swoich funkcji. Warunki zimowe w Polsce nie należą do trudnych, więc wystarczające są maty w przedziale ok. 250W- 400W. Powinny być one dobrze zaizolowane (z przeznaczeniem do użycia na zewnątrz).

Na rynku dostępne są różne wielkości gotowych mat grzewczych, można również wykonać wielkość na zamówienie. Przy nieregularnym kształcie podjazdu stosuje się łącznie matę i kable grzewcze, dzięki którym można układać ogrzewanie również na niesymetrycznych powierzchniach. Maty instaluje się na wylewce betonowej lub podsypce z piasku (o grubości ok. 3cm).

Jednak przed decyzją o wyborze takiego sposobu odladzania wjazdu warto zastanowić się na ile potrzebna jest mata grzewcza i czy inne sposoby pozbywania się śniegu nie będą skuteczniejsze. Koszty eksploatacji mogą sprawić, że codzienne użytkowanie jej okaże się niemożliwe, zostawiając właścicieli z wydanymi pieniędzmi i nierozwiązanym problemem śniegu.

Polecamy też artykuł :„Wykonanie przyłącza wodociągowego – koszty, procedury – czyli jak i za ile

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  2 odpowiedzi na „Budując dom latem – myśl o zimie!

  1. Madzia pisze:

   To prawda, budując się w danym okresie często zapominamy o rzeczach które akurat w danym momencie wydaja się nam małostkowe, a później okazuje się to poważnym utrudnieniem.

  2. Protegram pisze:

   Ja się stosuję, właśnie będę montował nowy piec a zima się już skończyła :)
   PS. Czemu już nie wstawiacie nowych artykułów???

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>