Zmiany po nowelizacji ustawy Prawo Zamówień publicznych z 28 lipca 2016 r.

Uchwalona przez Sejm w dniu 13 maja 2016 r. nowelizacja ustawy – Prawo Zamówień Prawo Zamówień Publicznych, która weszła w życie 28 lipca 2016 r. ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do przepisów unijnych dotyczących udzielania zamówień publicznych.

tender 300x199 Zmiany po nowelizacji ustawy Prawo Zamówień publicznych z 28 lipca 2016 r.

Zdecydowana większość znowelizowanych przepisów dedykowana jest Zamawiającym, możliwe jest jednak wyodrębnienie grupy przepisów bezpośrednio kształtującej prawa i obowiązki Wykonawców.

Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

 1. zmianę w sposobie przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na w pełni elektroniczną, co wiąże się z generalną zmianą całej procedury,
 2. doprecyzowanie zagadnień dotyczących warunków uczestniczenia w postępowaniu,
 3. zmianę podstaw wykluczenia wykonawców z udziału w postępowaniu,
 4. wprowadzenie nowego trybu udzielania zamówień publicznych – partnerstwa innowacyjnego,
 5. zmianę przesłanek odrzucenia oferty,
 6. podstaw do wniesienia odwołania w przypadku postępowań o wartości poniżej progów unijnych.

Postępowanie elektroniczne

Postępowanie elektroniczne ma być regułą, co implikuje szereg konsekwencji. Z tego względu ustawodawca zdecydował się na zastąpienie obowiązku składania stosownych dokumentów formularzem jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia.
W konsekwencji, składając ofertę w formie elektronicznej Wykonawca co do zasady zobowiązany będzie jedynie do złożenia, poza samą ofertą, jedynie formularza, stanowiącego oświadczenie Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu oraz braku przyczyn wykluczenia. Oczywiście Zamawiający będzie uprawniony do żądania przedstawienia przez Wykonawcę niezbędnych zaświadczeń, jednakże nie zawsze będzie to następowało w chwili wszczęcia postępowania.

Podstawy wykluczenia Wykonawcy

Niezwykle istotną zmianę PZP ustawodawca wprowadził w treści art. 24, będącego przepisem regulującym podstawy wykluczenia Wykonawcy z udziału w postępowaniu. Zmiana ta jest bardzo szeroka, ponieważ dotychczasowe przesłanki zostały generalnie wykreślone i zastąpione nowymi (art. 24 ust. 1 pkt. 12-24).

Podstawy wniesienia odwołania

W końcu kilka słów komentarza należy poświęcić bodaj najistotniejszej z punktu widzenia Wykonawcy zmianie w PZP, a mianowicie możliwości wnoszenia odwołań do KIO w postępowaniach, w których wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie dwóch nowych przesłanek, mogących być podstawą wniesienia odwołania do KIO, jakimi są:
1)    określenie warunków udziału w postępowaniu,
2)    wybór najkorzystniejszej oferty.

Autorzy:
Bartosz Majda, Adwokat
Dominika Stopczańska, Prawnik
 
ul. Langiewicza 4/5 | 61-502 Poznań | T: +48 61 669 87 40 | | www.majda-kancelaria.pl

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Dokumentacje i procedury przetargowe i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  2 odpowiedzi na „Zmiany po nowelizacji ustawy Prawo Zamówień publicznych z 28 lipca 2016 r.

  1. Pingback: Publiczne Zamówienia - Bartosz Majda | Możliwość składania odwołań w przetargach poniżej progów unijnych. Nareszcie.

  2. Pingback: Ucywilizowanie zamówień poniżej progów… | Blog Eurobudowa

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>