Minikoparki i ich znaczenie na placu budowy

GOLD machine serwis maszyn budowlanych 1024x682 Minikoparki i ich znaczenie na placu budowy

Minikoparki i ich znaczenie na placu budowy

Co sobie myślisz, widząc minikoparkę na placu budowy? Może to, że to za mała maszyna, aby dała sobie radę z tak skomplikowanymi pracami? Chociaż wygląda jak zabawka dla dużego dziecka, to  jej możliwości mogą Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. Jest po prostu niezbędna na każdej budowie.

Jeżeli nam nie wierzysz, to postaramy się… udowodnić Ci to!

Dlaczego minikoparka jest taka fajna i pożyteczna?

Dlatego, że jest niewielka i swobodnie porusza się nawet po niewielkim placu budowy. Spokojnie dotrze do nawet bardzo trudno dostępnych miejsc i wykona swoją robotę. Duża koparka często musi pozostać…za bramą.

Na funkcjonalność minikoparki bardzo mocno wpływa jej budowa.

Co jest w niej takiego wyjątkowego?

Wyobraź sobie standardową minikoparkę. Co widzisz? Tylko nie mów, że koparkę w pomniejszeniu, bo mam to za wiele  nie pomoże. Chociaż minikoparki mogą mieć różną budowę, to żadna nie może się obyć bez tak zwanego zespołu nośnego, nadwozia z silnikiem, urządzeniem sterującym oraz obrotowej kabiny operatora połączonej z mechanizmem obrotu wysięgnika.

Brzmi to skomplikowanie, ale dzięki tej wiedzy, zrozumiesz, jakie funkcje może pełnić minikoparka na budowie i dlaczego. Nie będziemy się już rozwodzić na temat jej budowy, ale…

Jeszcze tylko jedno!

W minikoparkach najczęściej spotyka się rozsuwane podwozie gąsienicowe, które sprawia, że maszyna się o wiele bardziej stabilna, w szczególności na miękkim gruncie. Jest to wyjątkowo ważna kwestia, ponieważ przewracająca się już zakopująca się w ziemi minikoparka na budowie jest zupełnie niepotrzebna. Mimo ciekawego wyglądu przecież jest to urządzenie do pracy, a nie do oglądania. Chociaż przy budowie zawsze jacyś gapie się znajdą…

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że minikoparki mają stosunkowo dużą moc roboczą w odniesieniu do niewielkiej masy.

Wiemy, wiemy. Miało już nie być o budowie minikoparki, ale jest jeszcze jedna, naprawdę tylko jedna kwestia, którą absolutnie musimy poruszyć, bo bez tego nie ruszymy dalej.

Co to takiego?

Łyżka, ale nie taka do zupy, tylko taka do minikoparki. Jest to część robocza minikoparki, która może być różna, jeżeli chodzi o jej kształt i budowę. Właśnie z tego względu na rynku można spotkać:

 • Minikoparki z łyżkami zbierakowymi,
 • Minikoparki z łyżkami chwytającymi
 • Minikoparki z łyżkami wygarniającymi.

Do czego mogą się przydać na budowie poszczególne rodzaje minikoparek?

Musimy jeszcze wspomnieć o tym, że koparki zbierakowe, czyli inaczej zgarniarki, są przeznaczone do urabiania gruntu, w tym też nakładu luźnego jak piaski, żwiry lub gliny. Ta ich funkcja z pewnością przyda się na każdym placu budowy.

Natomiast najczęściej na spotykanym rodzajem minikoparek są koparki chwytające. Potrafią one kopać wąskie i głębokie rowy. Przydadzą się również do wydobywania gruntu z wody. Załadujesz na nie i rozładujesz z nich materiały sypkie. Czego chcieć więcej?

Może tylko jeszcze jakiegoś wyjaśnienia, bo…coś Ci się tutaj nie zgadza. I to zdecydowanie!

Przecież nie raz i nie dwa słyszałeś o czymś takim jak koparki: hydrauliczne, elektryczne, mechaniczne lub pneumatyczne, a my tutaj piszemy o jakiś łyżkach. Nie wiadomo po co i dlaczego.

Oczywiście te wszystkie rodzaje minikoparek również istnieją, jednak nie różnią się rodzajami łyżek, tylko sposobem sterowania i stąd ich inne nazwy.

Czy teraz już wiesz wszystko i możemy przejść dalej?

Mamy nadzieję, że tak!

Jak już ustaliliśmy wcześniej, minikoparek używa się na placu budowy o wiele częściej niż koparek wielkogabarytowych. Można do nich dorzucić urządzenia pomocnicze, takie jak młoty hydrauliczne, ubijaki płytowe, koparki łańcuchowe, świdry czy frezy, co sprawi, że staną się jeszcze bardziej uniwersalne.

W dodatku minikoparki za sprawą swoich niewielkich gabarytów są bardzo łatwe w transporcie. To sprzęt bardzo oszczędny. Nie tylko, jeżeli chodzi o paliwo, ale również serwisowanie.

Taka minikoparka przyda Ci się zarówno na budowie prywatnej, jak i przy większej inwestycji. Wykonasz nią wykopy na większych przestrzeniach oraz wykopy wąskoprzestrzenne, na przykład pod instalację gazową lub hydrauliczną.

Czy przekonaliśmy Cię, że minikoparka to najlepszy wybór na plac budowy?

 

 

Podziel się!
  Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt i technologie budowlane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  5 odpowiedzi na „Minikoparki i ich znaczenie na placu budowy

  1. Maciek Gafsa pisze:

   Gdy zapoznałem się z tytułem artykułem, niemal przekonany że artykuł będzie dotyczył kopania kryptowalut, a tu taka niespodzianka ;-)

  2. Mini koparka przydaje się nie tylko podczas budowy, ale również podczas np. urządzania ogrodu, wkopywania różnego rodzaju rur, szamb, czy nawet przy stawianiu ogrodzenia. Oczywiście wszystkie te prace można wykonać za pomocą szpadla, ale koparka bardzo je przyśpiesza.

  3. Marek Walczak pisze:

   Do ogrodniczych prac bardzo dobra sprawa. Pracowałem także przy budowie supermarketów i często minikoparki były wykorzystywane do kopania pod kanalizację.

  4. Muszę przyznać, że w dzisiejszych czasach minikoparki odgrywają dużą rolę i trudno jest wyobrazić sobie jakiekolwiek prace ziemne bez ich użycia. Wiele osób prywatnych nawet zamawia takie usługi na prywatne posesje bo minikiparki świetnie sprawdzą się tam, gdzie ciężki sprzęt nie może wjechać. Wykorzystuje się je głównie do prac instalacyjnych, fundamentowych, czy odwadniających. Niekiedy trzeba zaopatrzyć się w nowe części do maszyn, gdyż minikoparki, jak każdy sprzęt, mogą ulec awarii. Uważam, że warto zdecydować się na takie usługi.

  5. Części CAT pisze:

   Mini koparki to ciekawe oraz pomocne urządzenia na budowie. Często spotykam się z sytuacją, podczas której ten sprzęt znacząco przyśpiesza pracę. Trudno mi sobie wyobrazić przekopanie trudno dostępnego terenu, przy użyciu zwykłej koparki. Dużym plusem sprzętu są wymienne łyżki oraz kilka rodzajów do wyboru. Można dostosować pod teren, na którym pracujemy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>