Infolinia: 58 732-70-70

Wyszukiwanie przetargów

..pokażukryj podkategorie
Wyszukiwanie szczegółowe
Liczba ogłoszeń
2144z ostatnich 7 dni
13999z ostatnich 30 dni

Przetargi z kategorii

Partnerzy serwisu

  • investmap.pl Actum - Administrowanie nieruchomościami
  • elektro.info.pl monitor-inwestycji.pl

Przetarg: Dostarczenie sprzętu drobnego, sprzętu kelnerskiego i bielizny stołowej

Przedmiot:

Dostarczenie sprzętu drobnego, sprzętu kelnerskiego i bielizny stołowej

Data zamieszczenia: 2019-01-03
Dane kontaktowe Zamawiającego: Zespół Szkól Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu
ul. Szkolna 8
18-230 Ciechanowiec
powiat: wysokomazowiecki
tel./fax. 86 2771134, tel: +48 510-448-615
zsoiz-ciechanowiec@wp.pl
Województwo: podlaskie
Miasto: Ciechanowiec
Wadium: ---
Nr telefonu: ---
Termin składania ofert: 2019-01-09 01:00:00 OGŁOSZENIE JEST JUŻ NIEAKTUALNE
Ii. PRZEDMIOT ROZEZNANIA RYNKU
1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa fabrycznie nowego sprzętu drobnego, sprzętu kelnerskiego i bielizny stołowej w celu wyposażenia dwóch pracowni ZSOiZ w Ciechanowcu: planowania żywienia i obsługi gości, technologii gastronomicznej i warsztatów szkolnych. Przedmiot zamówienia związany jest z realizacją przez ZSOiZ w Ciechanowcu projektu pt. ,,Poprawa infrastruktury służącej do szkoleń zawodowych w celu podniesienia jakości nauki zawodu oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb regionalnego i lokalnych rynków pracy", finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik do Zapytania Ofertowego: ,,Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia". - załącznik nr 5. Stanowi on też jednocześnie minimalny zakres wymagań, jaki musi spełnić oferowany przez Wykonawców sprzęt. Jeżeli oferowany przez Wykonawcę sprzęt nie spełni minimalnych wymagań Zamawiającego jego oferta zostanie odrzucona, bez względu na zaoferowaną cenę.
3. Zamówienie zostało podzielone na cztery części:
I - sprzęt drobny gastronomiczny.
II - sprzęt kelnerski i gastronomiczny.
III - bielizna stołowa i materiały ochronne.
IV - meble gastronomiczno - kelnerskie
Każdy z Wykonawców może złożyć ofertę na dowolną liczbę części zamówienia. Zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę dla danej części. Maksymalna liczba części zamówienia, na które może zostać udzielone zamówienie jednemu wykonawcy: 4.
4. Każda z czterech część zamówienia musi zostać dostarczona przez Wykonawcę do siedziby Zamawiającego najpóźniej do 11 lutego 2019 roku.
5. Wykonawca ustala i oferuje cenę, która obejmuje wszystkie koszty związane z realizacją tego zamówienia, danej części zamówienia, czyli wszystkie koszty niezbędne (które można przewidzieć) do należytego wykonania przedmiotu zamówienia.
6. Dla każdej części zamówienia należy złożyć oddzielną ofertę finansową, ale na jednym formularzu, który stanowi załącznik do Zapytania Ofertowego: ,,Formularz Ofertowy" -załącznik nr 1. Jeżeli Wykonawca postanowi złożyć ofertę na każdą część zamówienia, to składa jeden Formularz Ofertowy, z wypełnionymi wszystkimi pozycjami w formularzu. W przypadku NIE złożenia oferty na którąkolwiek część zamówienia, należy wykreskować puste pozycje danej części zamówienia.
7. Dla każdej części zamówienia, w której Wykonawca postanowi wziąć udział, należy odpowiednio wypełnić daną część ,,Specyfikacji Technicznej oferowanego sprzętu", która stanowi załącznik nr 2 do Zapytania Ofertowego.
8. Jeżeli w opisie przedmiotu zamówienia użyto oznaczeń lub parametrów wskazujących konkretnego producenta, wskazano znaki towarowe itp. - Zamawiający dopuszcza zastosowanie rozwiązań równoważnych, o parametrach nie gorszych od przedstawionych w opisie przedmiotu zamówienia i spełniające, co najmniej w tym samym zakresie, wymagania Zamawiającego.

Składanie ofert:
1. Oferty należy składać lub wysłać do siedziby Zamawiającego na adres: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, ul. Szkolna 8, 18-230 Ciechanowiec, opisując kopertę:
,,Dostarczenie sprzętu drobnego, sprzętu kelnerskiego i bielizny stołowej w celu wyposażenia dwóch pracowni ZSOiZ w Ciechanowcu: planowania żywienia
lub na adres elektroniczny: zsoiz-ciechanowiec@wp.pl
2. Termin składania ofert upływa dnia 9 stycznia 2019 r. o godz. 12:00.

Kontakt:
Osobą uprawnioną do bezpośredniego kontaktowania się z Wykonawcami jest: Łukasz Godlewski, tel: +48 510-448-615, e-mail: zsoiz-ciechanowiec@wp.pl

Podobne przetargi

Przetargi z podobnych kategorii

© eurobudowa.pl 2004-2019

Współpracujemy z:

  • Money.pl
  • Gratka.pl
  • tabor24.pl
  • trader
  • rynekinstalacyjny.pl
  • InvestMap.pl

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Szczegóły w Polityce Prywatności.