Infolinia: 58 732-70-70 info@eurobudowa.pl
JEDYNA W POLSCE
PLATFORMA
PRZETARGÓW I ZLECEŃ
WYSPECJALIZOWANA
W BRANŻY BUDOWLANEJ
Codziennie nowe
ogłoszenia
Raporty e-mail
Intuicyjny
panel klienta
Płatności on-line
Aplikacja mobilna

Wyszukiwanie przetargów

..pokażukryj podkategorie
Wyszukiwanie szczegółowe
Liczba ogłoszeń
6130z ostatnich 7 dni
24519z ostatnich 30 dni

Najczęściej czytane (dziś)

Przetargi z kategorii

Przetargi z województw:

Wykonanie działań zaradczych poprzez przeprowadzenie odłowów raków luizjańskich

Typ ogłoszenia: przetarg
Przedmiot:

Wykonanie działań zaradczych poprzez przeprowadzenie odłowów raków luizjańskich

Data zamieszczenia: 2023-05-26
Dane kontaktowe Zamawiającego: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 79
60-529 Poznań
powiat: Poznań
Kontakt: 61 639 64 00, 61 639 64 22, tel.: 61 639 64 22
sekretariat.poznan@rdos.gov.pl
Województwo: wielkopolskie
Miasto: Poznań
Wadium: ---
Nr telefonu: Kontakt: 61 639 64 0
Termin składania ofert: 2023-05-31 OGŁOSZENIE JEST JUŻ NIEAKTUALNE
wykonanie działań zaradczych poprzez przeprowadzenie odłowów raków luizjańskich na terenie działek oznaczonych w ewidencji gruntów nr 13/13 i 13/14, arkusz 18, obręb Dębiec, Miasto Poznań, w terminie od czerwca do października 2023 r., z zastosowaniem metody polegającej na aktywnym odłowie ręką
i podbierakiem wspieranym przez pułapki (stosowanie pułapek w zależności od decyzji nadzoru herpetologicznego).
2. Celem przedmiotu zamówienia jest przeprowadzanie działań zaradczych w stosunku do IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski podlegającego szybkiej eliminacji (art. 20 ust. 1, art. 24 ust. 1) i monitorowanie skuteczności działań zaradczych i ich oddziaływania na gatunki niedocelowe (art. 18 ust. 3), ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz. U. poz. 1718).
3. Zamówienie obejmuje:
Wyznaczenie stanowisk do odłowu uwzględniających połączone ze sobą akweny i skuteczność prowadzenia odłowu. Wykonanie odłowu polega na przeprowadzeniu od 6 do 10 sesji odłowowych (przez jedną sesję rozumie się prowadzenie odłowów przez co najmniej dwa wieczory i dwie noce) w zespołach dwuosobowych na podstawie zatwierdzonego przez Zamawiającego harmonogramu sesji odłowowych,
Zakup sprzętu,
Realizację działań edukacyjnych - realizację działań edukacyjnych w formie wspierających artykułów popularnonaukowych (co najmniej trzy),- wykonanie plakatów informacyjnych, edukacyjnych (co najmniej trzy wzory), przeprowadzenia do pięciu dni warsztatów lub szkoleń dla osób zainteresowanych (np. urzędników, lokalnych przyrodników, członków lokalnych stowarzyszeń, harcerzy, uczniów szkół podstawowych i średnich),
Zagospodarowanie odłowionych gatunków obcych raków, jako pokarmu dla zwierząt w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych,
Wykonanie oceny końcowej po odłowach, opracowanego raportu.

4. Zakres i warunki zamówienia:

Etap I - Działania przygotowawcze

Należy przeprowadzić rekonesans terenowy, weryfikując: miejsca przebywania raków, występowanie gatunków chronionych, które mogą zostać dotknięte skutkami zwalczania, występowanie IGO, które mogą zostać przypadkowo odłowione, sposoby wykorzystywania lokalizacji przez ludzi. W miarę potrzeby należy uzupełnić zebrane w terenie informacje o dane z istniejących źródeł lub po konsultacjach z osobami posiadającymi wiedzę o lokalnej przyrodzie.
Jeśli w danej lokalizacji występują gatunki chronione, to należy uzyskać zezwolenie na ich chwytanie w pułapki.
Odłowione raki i inne odłowione gatunki obce (np. ryby) można po uśmierceniu wykorzystać jako karmę. Alternatywnie - truchło może zostać zutylizowane przez lecznicę weterynaryjną lub być przekazane podmiotom uprawnionym do przetrzymywania.
Przed rozpoczęciem zwalczania należy przygotować cały sprzęt i wszystkie materiały niezbędne do jego realizacji. Są to zarówno pozycje bezpośrednio związane ze zwalczaniem, jak i odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej niezbędny do jego bezpiecznego wdrażania.
Należy przygotować oznakowanie pułapek i identyfikatory dla osób prowadzących zwalczanie
W ustalony wcześniej sposób, należy przekazywać lokalnej społeczności informacje o prowadzonym zwalczaniu.
W celu uzyskania wsparcia w prowadzeniu zwalczania, należy podjąć współpracę z lokalnymi organizacjami wędkarskimi.

Etap II - Działania w trakcie zwalczania:
Prace na wodzie i nad wodą należy prowadzić w zespołach składających się co najmniej z dwóch osób, przy zachowaniu zasad BHP,
Odłowy należy przeprowadzać głównie w porze wieczornej i nocą.
Należy przestrzegać przepisów z zakresu ochrony przyrody. Należy zachować co najmniej 30-metrową odległość od gniazd ptaków. Należy unikać ustawiania pułapek w czynnych kąpieliskach.
W przypadku stosowania pułapek należy mieć nadzór herpetologa.
Przy kontaktach z rakami należy używać jednorazowych rękawiczek i zachowywać podstawowe zasady higieny.
Raki należy przetrzymywać w szczelnie zamykanych pojemnikach z otworami wentylacyjnymi, o odpowiedniej wielkości, które po użyciu należy dezynfekować.
Należy zidentyfikować przynależność gatunkową każdego odłowionego osobnika, określając przynajmniej to, czy jest to rak szlachetny lub błotny, czy też nie. Na potrzeby badań
naukowych, rekomendowane jest mierzenie, fotografowanie i pobieranie prób z zebranych osobników.
Odłowione raki szlachetne i błotne należy niezwłocznie uwolnić w pobliżu miejsca odłowu.
Odłowione osobniki IGO innych niż raki należy w sposób humanitarny uśmiercić (lub też uzyskać stosowne zezwolenie na przetrzymywanie / przekazać do podmiotu uprawnionego do przetrzymywania). Truchło uśmierconych osobników należy wykorzystać jako pokarm dla zwierząt lub poddać unieszkodliwieniu
Odłowione osobniki gatunków rodzimych należy niezwłocznie uwolnić w pobliżu miejsca odłowu.
Transport raków do miejsca uśmiercenia/ dalszego przetrzymywania powinien się odbywać w pojemnikach z otworami wentylacyjnymi o odpowiedniej wielkości, zabezpieczonych przed wstrząsami i niską temperaturą. Należy wykluczyć ryzyko ucieczki raków w czasie transportu.
Bez przeprowadzenia dezynfekcji, nie wolno przenosić między lokalizacjami zwalczania żadnego sprzętu mającego kontakt z wodą.
W czasie prowadzenia zwalczania należy zbierać informacje służące do przewidzianego w przepisach raportowania skuteczności działań i ich oddziaływania na gatunki niedocelowe.
Cząstkowe wyniki monitoringu przebiegu zwalczania powinny być przekazywane do Rdoś w Poznaniu w celu oceny zwalczania i ewentualnego podjęcia decyzji o modyfikacji ustalonego wcześniej planu działania.
Decyzja odnośnie czasu zakończenia odłowów będzie podejmowana indywidualnie, szczególnie w przypadku, gdy osiągane wyniki będą znacząco niższe lub wyższe niż zakładane.
W oparciu o dane zebrane w czasie zwalczania i w czasie monitoringu powykonawczego, należy ocenić liczbę pozostałych w lokalizacji raków i opisać skuteczność zwalczania. Informacje te należy włączyć, wraz z danymi zebranymi w czasie monitoringu przebiegu zwalczania, do raportu, który należy przekazać do Rdoś w Poznaniu/ do zbioru danych, które zostaną wprowadzone do Rejestru IGO.

Składanie ofert:
1. Ofertę należy złożyć za pośrednictwem formularza ofertowego, drogą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat.poznan@rdos.gov.pl w nieprzekraczalnym terminie - do 31 maja 2023 r., godz. 12:00.

Wymagania:
Osoby prowadzące zwalczanie muszą posiadać wiedzę w zakresie: bezpiecznej realizacji działań, rozpoznawania lokalnych gatunków chronionych, rozpoznawania lokalnych gatunków obcych, humanitarnego uśmiercania ryb.
W oparciu o dotychczasowe doświadczenia, należy określić cel dalszego zwalczania oraz wybrać metodę.
2. Przesłanie oferty po wyznaczonym terminie skutkuje jej odrzuceniem.
III. Warunki udziału
1. W udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy wykażą, że Wykonawca dysponuje wykwalifikowaną kadrą, wiedzą i doświadczeniem, niezbędnymi do należytego wykonania zamówienia.

3. Sposób wyboru oferty (kryteria ceny)
Zamawiający dokona oceny ważnych ofert na podstawie następujących kryteriów: cena 100%.

Kontakt:
2. Wskazanie osób upoważnionych do kontaktu z wykonawcami
Celina Pielach, tel.: 61 639 64 22, e-mail: celina.pielach@poznan.rdos.gov.pl
Maria Korniewicz, tel.: 61 639 , e-mail: maria.korniewicz@poznan.rdos.gov.pl

© eurobudowa.pl 2004-2024

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Szczegóły w Polityce Prywatności.